Gdzie jest burza? 7 lipca 2021

i

Autor: Zdjęcie autorstwa Johannes Plenio z Pexels

GDZIE JEST BURZA 9.07.2021? Gdzie pada deszcz? Radar burzowy online. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia!

2021-07-09 20:18

Gdzie jest burza? W piątek, 9 lipca, w Polsce znów zagrzmi. IMGW ponownie ostrzega przed burzami w kilku rejonach kraju. Chcesz wiedzieć, gdzie jest burza i gdzie w Polsce pada deszcz? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje na ten temat. Radar burzowy online pozwoli ci śledzić na żywo sytuację burzową w twoim regionie.

GDZIE JEST BURZA 9.07.2021

Aktualizacja, godz. 20:05:

Ciemne chmury i deszcz pojawiły się na północy Polski. Mapy pogodowe wskazują burze w okolicach Trójmiasta.

Aktualizacja, godz. 19:05:

Tuchola, kujawsko-pomorskie leje deszcz i grzmi

Aktualizacja, godz. 19:00:

Pojawiają się liczne informacje o zniszczeniach - w samym Krakowie i okolicach, w Tomaszowie Mazowieckim, w Kielcach, w okolicach Częstochowy czy w rejonie Łodzi. Takich miejsc jest jednak zdecydowanie więcej. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, do godziny 16:00 Straż odnotowała 2670 interwencji - najwięcej w Małopolsce. Bez prądu pozostaje ponad 2800 odbiorców.

Aktualizacja, godz. 15:35:

 Na północny - wschód od Krakowa w miejscowości Będkowice spadł największy dzisiejszy grad. Jak wynika ze zdjęć na facbookowym profilu Sieć Obserwatorów Burz grad osiąga 10 -12 cm średnicy. 

Silny klaster burzowy obejmuje  południową część województwa łódzkiego. Kolejny, nieco słabszy, ale większy system burzowy, rozciąga się w pasie od Częstochowy po Jarocin.

Aktualizacja, godz. 14.55: Kolejna burza nad Krakowem! Czytajcie więcej w naszej relacji!

Aktualizacja, godz. 13.35: Potężna burza przechodzi właśnie nad Krakowem! Uważajcie na siebie.

Aktualizacja, godz. 13.00 - IMGW: Aktualnie strefa burz⛈ rozciąga się od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Warmię. Punktowo burze występują również w Małopolsce. Burzom towarzyszą opady do 10mm/h.

Aktualizacja, godz. 12.15 - IMGW: W nocy burze będą występować we wschodniej połowie kraju i na północy. Burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 60 mm, porywy wiatru do 100 km/h, możliwy grad do 5 cm średnicy, a na północnym wschodzie możliwe porywy wiatru do 115 km/h.

Aktualizacja, godz. 10.50: IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami dla większej części kraju.

Aktualizacja, godz. 9.45 - Polscy Łowcy BurzW piątek 2. stopień zagrożenia wydano w pasie od zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przez woj. mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie po woj. śląskie, małopolskie i zachodnią część woj. podkarpackiego ze względu na możliwość wystąpienia nawalnych opadów deszczu, bardzo silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na pojawienia się trąby powietrznej. 1. stopniem zagrożenia objęto natomiast pozostały obszar wschodniej części Polski, a także pas rozciągający się od Pomorza Gdańskiego po Opolszczyznę.

Aktualizacja, godz. 8.50 - IMGW: Burze występują aktualnie na zach. i w centrum kraju. Pomierzone porywy wiatru sięgają 60 km/h, jednak zorganizowana struktura burz świadczy o tym, że miejscami są silniejsze. W Pszennie (Dol. Śląsk) spadło około 20 mm/h. Natężenie zjawisk będzie się wzmagać.

Aktualizacja, godz. 8.20: Obecnie grzmi w Łodzi. Według prognoz, najbardziej intensywnych zjawisk podczas burz należy spodziewać się w pasie od Opolszczyzny i zachodu Podkarpacia po Żuławy oraz Warmię i Mazury. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 50 mm, punktowo do 70 mm, porywy wiatru do około 100 km/h oraz lokalnie grad

Aktualizacja 9 lipca, godz. 7.13 - IMGW: Aktywna strefa burz znajduje się obecnie głównie na Dolnym Śląsku. Natężenie opadów w czasie burz osiąga do 10mm/10 min. W związku z tym, że w tym rejonie obserwowana była sygnatura bow echo, można szacować, że lokalnie porywy wiatru mogły przekraczać 100 km/h.

W nocy z czwartku na piątek (8-9 lipca), nad krajem ponownie przeszły burze. W Wielkopolsce, strażacy odnotowali przeszło 400 interwencji związanych z burzą. W Łódzkiem - ponad 100. Podobnie sytuacja wyglądała w innych regionach kraju.

Chcesz wiedzieć, jak wygląda sytuacja dla twojego regionu kraju? Chcesz być przygotowany na nadchodzącą nawałnicę? Mapa burzowa online pozwoli ci śledzić na bieżąco zmiany w pogodzie w twoim regionie i na terenie całego kraju! Tutaj będziemy też relacjonować sytuację pogodową w kraju.

GDZIE JEST BURZA? POGODA NA 9.07.2021

W piątek do południa sytuacja atmosferyczna powinna być spokojna, ale w ciągu dnia w pasie od Małopolski po Pomorze i Warmię mogą wystąpić burze, które przyniosą silne porywy wiatru i deszcz - poinformował PAP synoptyk IMGW-PIB Szymon Ogórek.

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w piątek w strefie występowania frontu atmosferycznego spodziewane są silne zjawiska atmosferyczne, w tym burze i związane z nimi opady deszczu i gradu oraz silny wiatr.

Temperatura maksymalna ponownie będzie się charakteryzowała znacznymi różnicami pomiędzy wschodem a zachodem kraju. Na wschodzie termometry mogą pokazać do 32 st. C, zaś na zachodzie będzie to wartość niższa o ok. 10 st. C.

Burzom ponownie będą towarzyszyć opady deszczu, których suma może osiągnąć nawet 60 mm. Duże będzie również natężenie opadów, zaś porywy wiatru mogą osiągnąć powyżej 100 km/h. 

Raport z Anteny 08.07