Wojna w Ukrainie

i

Autor: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Trudna sytuacja w ukraińskich miastach. Nie ma wody pitnej, prądu ani gazu!

2022-04-20 13:43

Wielu mieszkańców Ukrainy zostało odciętych na stałe od czystej wody, prądu czy gazu. Jak podają władze w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie z premedytacją niszczą infrastrukturę energetyczną i wodociągową, która do tej pory zaopatrywała mieszkańców obleganych miast w czystą wodę i elektryczność. W niektórych miastach przywrócenie dostaw wody, czy prądu nie jest możliwe ze względu na działania wojenne.

W tych miastach nie będzie wody i prądu do końca wojny

Do końca rosyjskiej agresji nie uda się przywrócić zaopatrzenia w wodę, prąd i gaz miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim – oświadczył w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Jak zaznaczył, nie sposób na razie oszacować strat w infrastrukturze miast i wsi.

"Rosjanie niszczą przepompownie, zajmują miasta, a potem nie mogą tam niczego naprawić. "Ruski mir" pozbawia miejscową ludność gazu, wody i światła – żyją przez te półtora miesiąca tak, jak większość Rosjan przez całe życie" – napisał Hajdaj na Telegramie

Szef władz obwodu ługańskiego przypomniał, że we wtorek wojska rosyjskie uszkodziły linię wysokiego napięcia, w związku z czym ponad 200 miejscowości straciło dostawy prądu.

Według niego brygady remontowe stopniowo naprawiają uszkodzenia w różnych punktach obwodu ługańskiego.

"Pracują w Lisiczańsku, Siewierodoniecku i Nowodrużesku, gdzie w nocy został przebity gazociąg. Przywracają światło w domach innych miast i wsi. W ciągu doby zmniejszyli liczbę abonentów bez prądu o 4 tys." – oświadczył.

Według danych przytoczonych przez Hajdaja bez gazu pozostaje 38 miejscowości, a 34 miejscowości całkowicie lub częściowo nie mają prądu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE