Do Ziemi zbliża się asteroida 2023 BU. NASA przekonuje, że przeleci obok w bliskiej odległości

2023-01-24 18:59
Do Ziemi zbliża się asteroida 2023 BU. NASA przekonuje, że przeleci obok w bliskiej odległości
Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne Ziemi - pixabay.com

Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA (CNEOS) przed kilkoma dniami zauważyło asteroidę 2023 BU. Ta w czwartek, 26 stycznia, około godziny 22:17 czasu polskiego ma zbliżyć się do Ziemi. Obiekt minie jednak naszą planetę w bezpiecznej odległości.

Asteroida zbliża się do Ziemi

Asteroidę zaobserwowano w Krymskim Obserwatorium Astrofizycznym w Nauchnyi. Eksperci szacują, że średnia obiektu ma wynosić od 3,7 do 8,2 metra. Asteroida dotrze w pobliże Ziemi na odległość ok. 3,5 tys. kilometrów i będzie to miało miejsce w czwartek 26 stycznia 2023 r.

2023 BU porusza się z prędkością około 9,3 km na sekundę, czyli ponad 32,4 tys. km na godzinę. Należy do grupy Apollo, która obejmuje tak zwane planetoidy typu NEO (ang. Near Earth Objects) o specyficznych orbitach przecinających orbitę Ziemi.

NASA przekonuje, że asteroida minie Ziemię w bezpiecznej odległości

Według NASA asteroida nie należy do kategorii tzw. potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Przede wszystkim jest zbyt mała, aby mogła wyrządzić szkody w przypadku zderzenia z Ziemią. A według NASA taka możliwość nie istnieje.

Rzuciła korpo i ruszyła w świat na motocyklu. Aleksandra Trzaskowska | Tak trzeba żyć #23 Eska Rock
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze