Czy urzędy są otwarte?

i

Autor: Pixabay Czy urzędy są otwarte?

Czy urzędy są otwarte? Sprawdź, jak załatwić sprawę w urzędzie

2021-03-22 9:10

Od 20 marca do co najmniej 9 kwietnia obowiązują w całej Polsce dodatkowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Podczas ich ogłaszania, minister zdrowia Adam Niedzielski rekomendował, żeby urzędy rozważyły pracę zdalną. Od 22 marca ponownie zostały więc ograniczone wizyty w placówkach miejskich. Na jakich zasadach działają urzędy?

- W imieniu własnym i premiera Mateusza Morawieckiego zwracam się z apelem do pracodawców publicznych, czyli urzędów administracji i innych organów reprezentujących państwo, by w miarę możliwości przeszli na pracę zdalną – apelował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Apel poskutkował, co możemy zauważyć w nowych komunikatach z urzędów.

Od poniedziałku 22 marca urzędy będą pracowały na nowych zasadach – będą dostępne tylko w wybranych sprawach i po uprzednim telefonicznym umówieniu się. W związku z zarządzonymi obostrzeniami urzędy przechodzą w tzw. tryb wewnętrzny.

Dokładne informacje na temat pracy poszczególnych urzędów powinny znajdować się na stronach internetowych. Krakowski magistrat informuje np., że od dziś budynku Urzędu Miasta będą dostępne wyłącznie dla petentów, którzy wcześniej umówili się na wizytę telefoniczną oraz dla tych, którzy chcą umieścić przesyłkę w przygotowanym pojemnik wrzutowym.

E-wizyty w urzędach z powodzeniem realizowane są też w oddziałach Zakładów Ubezpieczeń Społecznych. Ostatnio wprowadzono nawet usługę e-wizyt dla osób głuchych i niedosłyszących. Pracownicy skierowani do obsługi osób z tymi niepełnosprawnościami posługują się polskim językiem migowym.

Zobacz: ZUS przygotował kolejne ułatwienie. E-wizyty w języku migowym

Warto, zanim wybierzemy się do jakiegokolwiek urzędu, sprawdzić na jakich zasadach teraz działa. Dużą liczbę spraw można załatwić online lub poprzez e-wizytę. Spotkanie bezpośrednie to ostateczność.

Raport z anteny 19.03.2021, godz.10