Czy będzie bielizna dla żołnierek? Pierwsze kraje w Europie ją wprowadzają, Co z Polską?

2021-04-30 9:45
Najtwardsza polska żołnierka
Autor: DARIUSZ DUTKIEWICZ/SUPER EXPRESS Najtwardsza polska żołnierka

Czy w wojsku szykuje się "bieliznowa rewolucja"? Szwajcaria po raz pierwszy pozwoli kobietom w wojsku na noszenie damskiej bielizny. W tym celu przygotuje jej specjalne modele. W Polsce na razie takich zmian się nie planuje. Oznacza to, iż nawet żołnierki dostają męską bieliznę - są jednak różne wymiary.

Obecnie wszyscy żołnierze w Szwajcarii, niezależnie od płci mieli dostarczaną bieliznę męską. Do wyboru był tylko rozmiar, tak aby każdy mógł wybrać odpowiedni rozmiar dla siebie. Co jednak z paniami? Jak mówili przedstawiciele szwajcarskiej armii, damska bielizna w wojsku ma zachęcić panie aby te wstąpiły do regularnej służby. Ma to spowodować, iż kobiety w mundurze będą się czuć bardziej komfortowo. Wojsko zapewni dwa różne komplety damskiej bielizny - na cieplejsze i chłodniejsze miesiące. Faza testowa już się rozpoczęła.

Szwajcaria to jeden z pierwszych krajów, które zdecydowało się na taki krok. Co jednak z innymi Państwami? Czy także w Polsce armia wprowadzi bieliznę dla żołnierek?

- Obowiązujące normy nie przewidują wydawania bielizny damskiej przeznaczonej dla żołnierzy – kobiet. Obecna gama rozmiarowa bielizny pozwala na jej odpowiednie dopasowanie i użytkowanie, zarówno przez żołnierzy mężczyzn, jak i kobiety, dlatego też aktualnie nie rozważamy zmiany uregulowań w tym zakresie - informuje nas Wydział Prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Bezpieczna majówka 2021

Obecnie w szwajcarskiej armii kobiety stanowią 1 procent wszystkich żołnierzy. Jak zapowiadają władze Szwajcarii, do 2030 roku kobiety w szwajcarskim wojsku stanowić będą 10 procent.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze