Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej

i

Autor: Facebook/ДСНС України Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej

Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-05-18 17:50

Gigantyczne pożary w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się we wtorek wieczorem. W środę ukraińskie służby potwierdziły, że ogień zajął co najmniej 45 hektarów. To kolejny pożar w tym rejonie w ostatnim czasie. Zobacz wideo i zdjęcia!

Kolejny pożar w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Jak poinformowały służby Ukrainy, płonął obszar około 40 hektarów. Prawdopodobnie doszło do zapalenia ściółki. Ogień pojawił się w lesie w pobliżu elektrowni i rozprzestrzenił się na strefę wykluczenia. Z relacji służb wynika, że płomienie sięgały kilku metrów. Ratownicy udostępnili wideo ze zdarzenia.

O pożarach w Czarnobylu na bieżąco informują też prowadzący portal napromieniowani.pl, powołując się na relacje świadków.

- Ogień przeszedł już przez opuszczoną wioskę Kamionka, która prawdopodobnie spłonęła. Aktualnie płonie również opuszczona wioska Gorodyszcze. Ten rejon strefy jest bardzo mocno zalesiony, dlatego walka z ogniem jest wyjątkowo trudna. Dodatkowo, utrudniają ją eksplozje pocisków z II Wojny Światowej oraz miny pozostawione przez Rosjan (5 maja jeden z wozów strażackich wyleciał w powietrze właśnie w tym rejonie po tym, jak zjechał z asfaltu).

Jakby tego mało - płonie również opuszczona wioska Nowa Markówka w południowo-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Tego pożaru nikt jednak nie gasi, ponieważ jedyna czynna w tym rejonie jednostka straży pożarnej (znajdowała się w Poliske) została zniszczona przez rosyjskie wojska a wozy strażackie wywieziono na Białoruś. Ten pożar trwa w tym miejscu już od dobrego tygodnia (to ten sam, którego zdjęcie pokazywaliśmy Wam kilka dni temu).

Informacje o tych pożarach są potwierdzone od naszych znajomych z Czarnobyla poprzez fotografie, których na razie nie możemy publikować. W najbliższym czasie administracja Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej ma udzielić oficjalnego oświadczenia - czytamy.

- Mamy potwierdzenie, że spłonął punkt kontrolny "Zelenyj Mys" a także resztki dawnej bazy likwidatorów (tej samego, w której urzędował Walerij Legasow). Załączone zdjęcia dostaliśmy od pracowników Strefy - nie są najlepszej jakości, ale jednoznacznie potwierdzają to, o czym pisaliśmy wczoraj wieczorem - podano.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: „Zero kompromisów” to najlepsza metoda na Putina

Slang sprzed lat. Jak dobrze go znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 7
"Minuta osiem" to zwrot oznaczający odłożenie czegoś na później.