Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

2022-05-18 17:50
Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej
Autor: Facebook/ДСНС України Czarnobyl płonie: Potężny pożar w pobliżu elektrowni atomowej

Gigantyczne pożary w pobliżu elektrowni atomowej w Czarnobylu. Pierwsze niepokojące sygnały pojawiły się we wtorek wieczorem. W środę ukraińskie służby potwierdziły, że ogień zajął co najmniej 45 hektarów. To kolejny pożar w tym rejonie w ostatnim czasie. Zobacz wideo i zdjęcia!

Kolejny pożar w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Jak poinformowały służby Ukrainy, płonął obszar około 40 hektarów. Prawdopodobnie doszło do zapalenia ściółki. Ogień pojawił się w lesie w pobliżu elektrowni i rozprzestrzenił się na strefę wykluczenia. Z relacji służb wynika, że płomienie sięgały kilku metrów. Ratownicy udostępnili wideo ze zdarzenia.

O pożarach w Czarnobylu na bieżąco informują też prowadzący portal napromieniowani.pl, powołując się na relacje świadków.

- Ogień przeszedł już przez opuszczoną wioskę Kamionka, która prawdopodobnie spłonęła. Aktualnie płonie również opuszczona wioska Gorodyszcze. Ten rejon strefy jest bardzo mocno zalesiony, dlatego walka z ogniem jest wyjątkowo trudna. Dodatkowo, utrudniają ją eksplozje pocisków z II Wojny Światowej oraz miny pozostawione przez Rosjan (5 maja jeden z wozów strażackich wyleciał w powietrze właśnie w tym rejonie po tym, jak zjechał z asfaltu).

Jakby tego mało - płonie również opuszczona wioska Nowa Markówka w południowo-zachodniej części Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. Tego pożaru nikt jednak nie gasi, ponieważ jedyna czynna w tym rejonie jednostka straży pożarnej (znajdowała się w Poliske) została zniszczona przez rosyjskie wojska a wozy strażackie wywieziono na Białoruś. Ten pożar trwa w tym miejscu już od dobrego tygodnia (to ten sam, którego zdjęcie pokazywaliśmy Wam kilka dni temu).

Informacje o tych pożarach są potwierdzone od naszych znajomych z Czarnobyla poprzez fotografie, których na razie nie możemy publikować. W najbliższym czasie administracja Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej ma udzielić oficjalnego oświadczenia - czytamy.

- Mamy potwierdzenie, że spłonął punkt kontrolny "Zelenyj Mys" a także resztki dawnej bazy likwidatorów (tej samego, w której urzędował Walerij Legasow). Załączone zdjęcia dostaliśmy od pracowników Strefy - nie są najlepszej jakości, ale jednoznacznie potwierdzają to, o czym pisaliśmy wczoraj wieczorem - podano.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: „Zero kompromisów” to najlepsza metoda na Putina

Slang sprzed lat. Jak dobrze go znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 7
"Minuta osiem" to zwrot oznaczający odłożenie czegoś na później.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze