Coraz więcej nowych mutacji koronawirusa: Brytyjska już w 17 krajach, ale jest też mutacja z Brazylii i RPA

i

Autor: Pixabay

Coraz więcej nowych mutacji koronawirusa: Brytyjska już w 17 krajach, ale jest też mutacja z Brazylii i RPA

2021-01-19 11:21

Lawinowo rośnie liczba zakażeń nowymi mutacjami koronawirusa. Wariant brytyjski jest bardziej zaraźliwy od poprzednika. Nowe mutacje wykryto też w Afryce i Brazylii. Czy obecne szczepionki przeciw COVID-19 będą na nie skuteczne? Czy są powody do obaw?

Nowe warianty koronawirusa

Wirus SARS-CoV-2 mutuje jak inne wirusy. Jak podaje PAP, 14 grudnia Wielka Brytania poinformowała o pojawieniu się nowego wariantu oznaczanego jako B.1.1.7 lub VOC-202012/01. Okazuje się, że to nie jedyna mutacja koronawirusa, która wywołuje niepokój i szybko się rozprzestrzenia. Kolejne wystąpiły w RPA i Brazylii.

Byrtyjska mutacja koronawirusa

Jak podaje PAP, większość ekspertów uważa, że brytyjski wariant koronawirusa jest bardziej zakaźliwy, ale nie powoduje ciężkiego przebiegu choroby ani wyższej śmiertelności. Nie zmienia to faktu, że konieczne jest prowadzenie dalszych badań pod tym kątem. Mimo licznych obostrzeń, strona GISAID zbierająca globalne dane o genomie koronawirusa pokazuje, że zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa zdiagnozowano już w 55 krajach świata, między innymi w USA, Kanadzie, Indiach, Australii. Co ważne, dane GISAID są niepełne, bo w większości państw świata sekwencjonowanie kodu genetycznego pobranego od zakażonych próbek obejmuje niewielką część ogólnej liczby zainfekowanych.

Nowy wariant koronawirusa w RPA

18 grudnia z kolei władze Republiki Południowej Afryki poinformowały o wykryciu kolejnego wariantu wirusa, który jest z kolei oznaczany jako B.1.351. Z danych GISAID wynika, że tę odmianę zdiagnozowano już w 22 krajach świata, a w samej Afryce pojawiła się już w październiku. Według służb medycznych RPSA, ta odmiana SARS-CoV-2 także rozprzestrzenia się szybciej. Dlatego wiele krajów ograniczyło kontakty z RPA, na przykład zawiesiło loty.

Sonda
Czy planujesz zaczepić się na COVID-19?

Brazylijski wariant koronawirusa

Coraz więcej mówi się też o mutacji 501Y, którą wykryto 10 stycznia w Japonii u czworga podróżnych przybyłych z północno-zachodniej Brazylii. Według ekspertów, ta zmiana genetyczna także może szybko rozprzestrzeniać się między ludźmi.

Nowe warianty koronawirusa a skuteczność szczepionki

Rodzi się przy tym pytanie, czy obecne szczepionki przeciw COVID-19 będą nadal skuteczne przy nowych wariantach koronawirusa. PAP podaje, że 8 stycznia koncern Pfizer ogłosił, że szczepionka jest skuteczna wobc koronawirusa z mutacją N501Y. Z kolei dr Piotr Rzymski z UM w Poznaniu w rozmowie z PAP uspokaja, że nawet gdyby szczepionka była nieskuteczna, to technologia mRNA pozwoliłaby na stworzenie nowej wersji w zaledwie 6 tygodni.

Posłuchaj o symptomach nadciśnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nielegalne imprezy we Wrocławiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE