Chiny. Miliony osób w lockdownie z powodu nowych ognisk Covid-19

2022-07-06 20:37
Koronawirus 1.04.2022: ile zakażeń dzisiaj (1 kwietnia)? Oto stan zachorowań i zgonów w woj. łódzkim
Autor: pixabay.com, CC0 fot. fernandozhiminaicela /zdjęcie ilustracyjne

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii Covid-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone do zamknięcia, co wzmaga obawy przed dalszymi restrykcjami w kraju - informuje w środę AFP.

Chińskie służby zdrowia odnotowały ponad 300 nowych zakażeń w historycznym mieście Xian, w którym znajduje się słynna Terakotowa Armia, i w Szanghaju, który jest największym miastem w kraju.

Niektórzy mieszkańcy Szanghaju donoszą w mediach społecznościowych, że otrzymują rządowe racje żywnościowe, co przypomina powrót do wielomiesięcznego odosobnienia, które zostało narzucone szanghajczykom na wiosnę. Urzędnicy rozpoczęli nową rundę masowych testów w ponad połowie dzielnic miasta po odkryciu kolejnych przypadków zakażeń po weekendzie. Jedna z mieszkanek miasta przekazała AFP, że obecnie szanghajczycy nie boją się już Covid-19, ale tego, że znów zostaną zamknięci w swoich domach.

W 13-milionowym Xi'an, które przeszło przez trwający miesiąc lockdown pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy zostali poddani "tymczasowym środkom kontroli" po tym, jak od soboty wykryto 29 nowych infekcji. Lokale rozrywkowe, w tym puby, kafejki internetowe i bary karaoke, zamkną swoje drzwi od północy w środę - poinformował w komunikacie urząd miasta.

W Pekinie doszło niedawno do epidemii powiązanej z klubem nocnym. Od tygodni w mieście są przeprowadzane regularne testy, a co najmniej jedno osiedle, na którym mieszka wielu obcokrajowców, zostało otoczone stalowym ogrodzeniem, aby uniemożliwić mieszkańcom wyjazd.

W zeszłym tygodniu prezydent ChRL Xi Jinping potwierdził swoje zaangażowanie w strategię zero Covid-19 pomimo rosnących kosztów ekonomicznych.

Japoński bank Nomura oszacował, że od poniedziałku w całym kraju co najmniej 114 mln ludzi było objętych całkowitym lub częściowym lockdownem w porównaniu z 66,7 mln osób w zeszłym tygodniu.

Sonda
Czy popierasz postępowanie włądz chińskich w sprawie Covid-19?
Unicef wspiera Warszawę. Stolica dostała prawie 100 mln. zł.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze