Będzie potwornie gorąco! Kolejna fala upałów i burz przed nami

i

Autor: Twitter IMGW/ Pezibear/Canva

Będzie potwornie gorąco i niebezpiecznie! Kolejna fala upałów i burz przed nami

2021-07-12 10:28

Znów będzie potwornie gorąco, ale też niebezpiecznie! Kolejna fala upałów i burz przed nami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami, z którymi będziemy musieli zmagać się podczas najbliższych dni. Oprócz upałów wystąpią także gwałtowne burze! Tegoroczna pogoda rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, ale także męczy burzami i lokalnymi podtopieniami. Ile wskażą termometry i gdzie trzeba uważać na burze?

Ci, którzy mają już dość upalnych dni będą musieli jeszcze chwilę się pomęczyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek kolejne ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem. Temperatura może sięgnąć nawet 33 stopni Celsjusza! W słońcu może być o wiele cieplej! Pamiętajmy, że taki upał jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Wychodząc z domu trzeba zabrać ze sobą coś do picia, aby móc w każdej chwili się nawodnić. IMGW ostrzega przed wysokimi temperaturami część Polski, to województwa: warmińsko-mazurskie, podkarpackie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie. Burz należy się za to spodziewać w południowo-zachodniej części kraju. Ostrzeżenie przed burzami zostało wydane dla województw: łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, śląskie, opolskie dolnośląskie, wielkopolskie i lubuskie. Jednak jak podaje IMGW niewykluczone, ze zagrzmi również w pozostałych regionach Polski.

Kolejna fala upałów i burz przed nami. Będzie potwornie gorąco!

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w woj: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 29 st. C do 33 st. C. Natomiast temperatura minimalna w nocy od 18 st. C do 21 st. C. Dla tych regionów kraju IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują w poniedziałek od godziny 12.00 do 20.00.

CZYTAJ TAKŻE: Pogoda na sierpień 2021. UPAŁY jeszcze WIĘKSZE niż w lipcu?! Zobacz długoterminową prognozę pogody

Kolejna fala upałów i burz przed nami. Gdzie będą burze?

W południowo-zachodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w województwach: 

  • łódzkie,
  • świętokrzyskie,
  • małopolskie,
  • śląskie,
  • opolskie,
  • dolnośląskie,
  • wielkopolskie,
  • lubuskie

W regionach kraju Instytut prognozuje burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami spadnie również grad. Zagrzmieć może również w zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, na pograniczu z województwem kujawsko-pomorskim.

Burze możliwe także w pozostałych regionach

Niewykluczone, że zagrzmi również w innych częściach Polski. Przelotne opady deszczu spodziewane są również w prawie w całym kraju. Podczas burz opady mogą dochodzić do 30-35 mm. Burzom będzie też towarzyszył silny, porywisty wiatr o prędkości do 80 km/h.

Nocna burza w Warszawie. Pioruny waliły co sekundę

Znaki zodiaku i ich cechy charakteru. Potrafisz je dopasować?

Pytanie 1 z 12
Jest aktywny, cechuje go agresja i wola przywództwa