Będzie nowe obostrzenie? Bawełniane maseczki zostaną zabronione? Prof. Horban zapowiada kolejne rozporządzenie!

2021-02-19 9:41 fed PAP.
Nowe obostrzenia
Autor: Pixabay.com

Będzie nowe obostrzenie? Maseczki z filtrem i chirurgiczne - prawdopodobnie tylko takie maseczki będzie można nosić w Polsce! Prof. Horban, w porannej rozmowie z dziennikarką TVN 24 zapowiedział, że w piątek (19 lutego) minister zdrowia wyda odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Sam minister podkreślił jednak, że w piątek żadnego rozporządenia nie będzie. Resort zastanawia się jednak nad wprowadzeniem nowych przepisów. Czy szmaciane maseczki odejdą do lamusa?

Maseczki bawełniane noszone przez wiele dni, przyłbice, nie dające tak naprawdę dobrej ochrony - to częsty widok na polskich ulicach. Czy teraz ulegnie to zmianie?

W piątek rano, prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, zapowiedział, że na najbliższej konferencji ministra zdrowia wydane zostanie specjalne rozporządzenie, określające, jakie maseczki powinni nosić Polacy.

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek - mówił prof. Andrzej Horban. - Powinna to być przynajmniej maska chirurgiczna.

Niecałe dwie godziny później, informację przekazaną przez prof. Horbana, zdementował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

- Nie, dzisiaj żadnego takiego rozporządzenia nie będzie - podkreślił Niedzielski w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Ale rzeczywiście zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny być bardziej, powiedziałbym, dookreślone, jeżeli chodzi o standard noszenia ich.

Maseczki z filtrem czy chirurgiczne?

Maseczki były kontrowersyjnym tematem od początku pandemii. Wielu Polaków nadal protestuje przeciwko ich noszeniu. Do tego, wiosną 2020 r. pojawiły się początkowo problemy z dostępnością profesjonalnych maseczek. Maseczki chirurgiczne często były bardzo pożądanym towarem nawet w... szpitalach.

Wtedy lokalni przedsiębiorcy wyszli na przeciw potrzebom ludzi i zaczęli szyć własne maseczki. Często były to po prostu jednowarstwowe bawełniane szmatki, które - jak mówią eksperci, nie dają żadnej ochrony.

W piątek - jak powiedział Horban - ma również zostać ogłoszona decyzja dotycząca ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażenie miałyby być zaszczepione później i powinny być szczepione jedną dawką.

Nie maseczki, nie przyłbice. Zobaczcie, co wymyślili Kanadyjczycy
Najnowsze