Będzie można zrobić DARMOWE ZAKUPY. Rusza specjalna akcja! Kto z niej skorzysta?

2022-05-25 9:42
Zakupy
Autor: pixabay.com Zakupy

Darmowe zakupy - brzmi jak marzenie przy dzisiejszej inflacji? Okazuje się, że jest możliwe do spełnienia. Można bowiem otrzymać kartę z dostępnymi środkami na koncie, i za jej pomocą zrobić zakupy. Jest jednak mały haczyk. To nie akcja dla wszystkich!

Rozpoczęła się piąta edycja programu Caritasu Polska "Na codzienne zakupy", wspierającego osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej. W ramach programu seniorzy mogą otrzymać kartę na zakupy do Biedronki – poinformowało PAP biuro prasowe Caritasu.

Autorzy komunikatu przekazanego we wtorek PAP poinformowali, że 20 proc. uczestników programu nie stać na zakup żywności, a 87 proc. z nich przyznaje, że w sklepie musi zawsze wybierać najtańsze produkty spożywcze. Z kolei 84 proc. deklaruje, że ich dochody są zbyt niskie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a ponad połowy badanych nie stać na kupno opału i zapłacenie rachunków.

"Karta na zakupy pozwala seniorom samodzielnie decydować, których produktów potrzebują najbardziej, a dzięki temu seniorzy mogą się lepiej odżywiać"

 – ocenili.

Poinformowali, że uczestników programu "Na codzienne zakupy" wytypowały 43 diecezjalne oddziały Caritasu. W piątej edycji programu zakodowana na karcie kwota wynosi 160 zł miesięcznie – o 10 zł więcej niż rok wcześniej.

Od początku realizacji programu wzrosła też liczba jego uczestników. W 2018 r. było to 5,3 tys. osób, a w bieżącym roku – 11 tys. osób. Rośnie również wartość udzielanej pomocy. W obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż w rok temu.

W tej edycji programu więcej jest także wolontariuszy, który pomagają seniorom w załatwieniu formalności, zrobieniu zakupów, itp. Ich liczba wzrosła z trzech do czterech tysięcy.

"Kontakt z wolontariuszami jest dla seniorów ważny, szczególnie biorąc pod uwagę, że aż 40 proc. ankietowanych uczestników programu Caritasu i Fundacji Biedronki widzi swoją rodzinę najwyżej kilka razy w roku. Samotność stanowi duży problem w tej grupie" – ocenili autorzy komunikatu.

Podkreślili, że ważnym elementem programu są szkolenia dla liderów wolontariatu i wolontariuszy, m.in. na temat relacji z seniorami i ich zdrowia.

Obecna edycja programu "Na codzienne zakupy" trwa przez 10 miesięcy. Z kart wydawanych w ramach programu jego uczestnicy mogą korzystać od kwietnia 2022 r. do stycznia 2023 r.

Czy Krystian Ochman zaprosił Darię na kawę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze