Zakupy

i

Autor: pixabay.com Zakupy

Będzie można zrobić DARMOWE ZAKUPY. Rusza specjalna akcja! Kto z niej skorzysta?

2022-05-25 9:42

Darmowe zakupy - brzmi jak marzenie przy dzisiejszej inflacji? Okazuje się, że jest możliwe do spełnienia. Można bowiem otrzymać kartę z dostępnymi środkami na koncie, i za jej pomocą zrobić zakupy. Jest jednak mały haczyk. To nie akcja dla wszystkich!

Rozpoczęła się piąta edycja programu Caritasu Polska "Na codzienne zakupy", wspierającego osoby starsze w trudnej sytuacji materialnej. W ramach programu seniorzy mogą otrzymać kartę na zakupy do Biedronki – poinformowało PAP biuro prasowe Caritasu.

Autorzy komunikatu przekazanego we wtorek PAP poinformowali, że 20 proc. uczestników programu nie stać na zakup żywności, a 87 proc. z nich przyznaje, że w sklepie musi zawsze wybierać najtańsze produkty spożywcze. Z kolei 84 proc. deklaruje, że ich dochody są zbyt niskie, aby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, a ponad połowy badanych nie stać na kupno opału i zapłacenie rachunków.

"Karta na zakupy pozwala seniorom samodzielnie decydować, których produktów potrzebują najbardziej, a dzięki temu seniorzy mogą się lepiej odżywiać"

 – ocenili.

Poinformowali, że uczestników programu "Na codzienne zakupy" wytypowały 43 diecezjalne oddziały Caritasu. W piątej edycji programu zakodowana na karcie kwota wynosi 160 zł miesięcznie – o 10 zł więcej niż rok wcześniej.

Od początku realizacji programu wzrosła też liczba jego uczestników. W 2018 r. było to 5,3 tys. osób, a w bieżącym roku – 11 tys. osób. Rośnie również wartość udzielanej pomocy. W obecnej edycji programu wyniesie ona 17,6 mln zł, czyli o ponad 3 mln zł więcej niż w rok temu.

W tej edycji programu więcej jest także wolontariuszy, który pomagają seniorom w załatwieniu formalności, zrobieniu zakupów, itp. Ich liczba wzrosła z trzech do czterech tysięcy.

"Kontakt z wolontariuszami jest dla seniorów ważny, szczególnie biorąc pod uwagę, że aż 40 proc. ankietowanych uczestników programu Caritasu i Fundacji Biedronki widzi swoją rodzinę najwyżej kilka razy w roku. Samotność stanowi duży problem w tej grupie" – ocenili autorzy komunikatu.

Podkreślili, że ważnym elementem programu są szkolenia dla liderów wolontariatu i wolontariuszy, m.in. na temat relacji z seniorami i ich zdrowia.

Obecna edycja programu "Na codzienne zakupy" trwa przez 10 miesięcy. Z kart wydawanych w ramach programu jego uczestnicy mogą korzystać od kwietnia 2022 r. do stycznia 2023 r.

Czy Krystian Ochman zaprosił Darię na kawę?