Problemy ze szczepionką AstraZeneca. Polska zrezygnuje z dostaw?

i

Autor: Canva.com

AstraZeneca - to koniec szczepionki w Polsce? Co z osobami, które się nią zaszczepiły?

2021-05-10 9:12

To może być "początek końca" współpracy Unii Europejskiej z producentem szczepionek AstraZeneca. Unijny Komisarz - przyznał wprost: Wspólnota nie złożyła nowego zamówienia na tę szczepionkę. Z tym producentem były do tej pory największe problemy logistyczne.

10 maja do Polski dotrą też kolejne partie szczepionek przeciw Covid-19. Dziś w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych pojawi się milion dwieście tysięcy szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech. Jutro planowana jest dostawa 114 tys. szczepionek Johnson & Johnson, w środę 200 tys. AstraZeneca, a w piątek lub sobotę 250 tys. szczepionek Moderny.

Opóźnianie dostaw i nierealizowanie ich w pełni - to rzeczywistość ostatnich miesięcy. Sprawa niedotrzymywania terminów ma się skończyć w sądzie. A jak zapowiedział wczoraj komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton - Unia nie złożyła nowego zamówienia. Obecny kontrakt z tym producentem wygasa w czerwcu. Zaakceptowany jest już z kolei kontrakt na dostawę do Unii niemal dwóch miliardów dawek szczepionki Pfizera, choć wiadomo że cena za nie może być wyższa niż wcześniej.

Majowa śnieżyca w Warszawie