Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: fot. Andrea Piacquadio/ Pexels

Alergia u dzieci, jak ją rozpoznać? [OBJAWY, LECZENIE]

2022-03-22 13:24

Chociaż wiosenna aura budzi u większości z nas uśmiech na twarzy to niestety dla alergików właśnie rozpoczął się wyjątkowo trudny okres. Bardzo łatwo pomylić pierwsze objawy przeziębienia z alergią. Podpowiadamy jak odróżnić alergię od przeziębienia u dzieci. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka objawów...

Alergia u dzieci – jak ją rozpoznać?

Nawet najmniejszy kaszel lub katar u dziecka wywołuje u jego rodziców wzmożoną czujność, zwłaszcza w czasach pandemii. Wiosna to okres, w którym dzieci łatwo łapią infekcje. Jest to też okres, kiedy pojawiają się pierwsze pyłki drzew i kwiatów które mogą dawać objawy podobne do przeziębienia.

Obserwacja objawów wiosennego przeziębienia jest wskazana, zdarza się bowiem, tak, że objawy, które w pierwszej chwili wydają się świadczyć o przeziębieniu mogą być oznaką alergii. W takiej sytuacji podawanie dziecku antybiotyku na przedłużającą się „infekcję” nie przyniesie oczekiwanego efektu, a może zaszkodzić, niszcząc florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Alergicy borykają się z różnymi dolegliwościami w zależności od tego, co jest czynnikiem alergizującym.

Jak rozpoznać alergię u dziecka? Warto zwrócić uwagę na to czy w trakcje wiosennego kataru występuje gorączka. To istotne, bo wysoka temperatura praktycznie nie występuje w przypadku reakcji alergicznej. Może jednak pojawić się stan podgorączkowy. Warto też zwrócić uwagę na sam katar, gdyż różni się od tego, z którym mamy do czynienia przy przeziębieniu. U alergika katar ma dużo rzadszą konsystencję i wręcz kapie z nosa. Warto zwrócić też uwagę na to czy katar i kichanie nie występuje on tylko w szczególnych okolicznościach, np. podczas zabawy ze zwierzęciem. Jeśli alergik zostanie wystawiony na dużą dawkę alergenu mogą się pojawić objawy, takie jak zaczerwienie oczu i czy spuchnięcie powiek. Objawy alergii u dzieci to także obrzmiałe, lecz niezaczerwione gardło. Często może się pojawić wysuszona skóra i swąd, wypryski, bezpodstawne bóle brzucha. Wystąpienie tych objawów może wskazywać na alergię i należy o nich poinformować pediatrę. Lekarz, po wykluczeniu infekcji, powinien w takiej sytuacji wypisać skierowanie do alergologa.

QUIZ: Czy potrafisz rozpoznać pierwsze wiosenne kwiaty?

Pytanie 1 z 15
Jaki to kwiat?
Jaki to kwiat?

Badania alergiczne i leczenie alergii u dzieci

Lekarz alergolog, poza przeprowadzeniem wywiadu, wykona także niepozostawiające wątpliwości badania alergiczne. Najczęściej robi to jedną z dwóch metod: testem skórnym lub na drodze badań serologicznych.

Niestety nie wynaleziono jeszcze leku będącego całkowitym panaceum na alergię. Warto ograniczyć kontakt dziecka z substancjami uczulającymi poprzez np. odpowiednie dopasowanie diety lub niewychodzenie z domu w okresie pylenia. Leczenie objawów alergii u dzieci może mieć również formę farmakologiczną, poprzez stosowanie leków antyhistaminowych i zbliżonych do nich. Leki tego typu nie eliminują choroby, ale redukują jedynie jej objawy.

Nie należy bagatelizować alergii u dziecka. Nieleczona alergia może wywołać marsz atopowy, który polega na przejściu jednej alergii, w drugą zazwyczaj poważniejszą. W wypadku alergii pokarmowych warto zdiagnozować je szybko, ponieważ zjedzenie pokarmu z alergenem może wywołać wstrząs anafilaktyczny, który stanowi poważne zagrożenie dla życia dziecka. Warto ewentualną alergię dziecka szybko i skutecznie zdiagnozować i zrobić wszystko, aby na tyle, na ile to możliwe, odseparować je od czynników alergizujących.