1 maja - co to za święto? Co wtedy obchodzimy?

2022-05-01 7:44
1 maja
Autor: pixabay.com 1 maja

Z okazji tego święta w wielu miejscach organizuje się uroczyste pochody, a w Polsce jest to dzień wolny od pracy. Co obchodzimy 1 maja i jaka jest historia tych uroczystości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

1 maja 2022 będzie dla wszystkich początkiem majówki. Dzień kojarzy się więc z odpoczynkiem i grillowaniem na świeżym powietrzu, ale nie wszyscy spędzają go w ten sposób. Wiele osób bierze udział w uroczystych pochodach pierwszomajowych i korzysta z okazji, by rozmawiać o sytuacji socjalnej ludzi zatrudnionych w najróżniejszych branżach. 1 maja każdego roku obchodzimy bowiem Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany potocznie Świętem Pracy. Początki tych uroczystości sięgają XIX wieku i wiążą się protestami robotników domagających się poprawy ich sytuacji. Co warto wiedzieć o Święcie Pracy 1 maja? Więcej na ten temat w dalszej części artykułu. 

Beszamel - Jadalne chwasty

1 maja - geneza Święta Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zainspirowały wydarzenia z Chcago, do których doszło w pierwszych dniach maja 1886 roku. Fatalne warunki pracy tamtejszych robotników i ogólnokrajowa kampania na rzecz wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy doprowadziły do zorganizowania strajku 1. maja. W pokojowej manifestacji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Trzy lata później, w 1889 roku tzw. Druga Międzynarodówka, czyli międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych, ustanowiło święto na pamiątkę strajku Chicagowskich robotników.

1 maja w Polsce

W naszym kraju od 1950 roku Święto Pracy jest dniem wolnym. W czasach PRL-u każdego roku odbywały się z tej okazji wielkie uroczystości, lecz po upadku komuny ten zwyczaj praktycznie zniknął. Obecnie pochody pierwszomajowe organizowane są w dużych miastach przez organizacje o charakterze socjalnym. To okazja do nagłaśniania spraw robotników pracujących na najgorszych warunkach i promowania takich rozwiązań, jak chociażby związki zawodowe. W 2022 roku 1. maja wypada w niedzielę. Oznacza to, że niestety nie odbierzemy wolnego za ten dzień.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze