Switch vs Steam Deck

i

Autor: Nintendo / Steam

Technologie

Nintendo Switch czy Steam Deck: Którą konsolę kupić w 2024 roku?

2024-03-18 7:28

Rynek konsol przenośnych ma się świetnie, co pokazuje wysyp nowych sprzętów od firm, które wcześniej postanawiały rezygnować z tego segmentu w swoim asortymencie. W tym artykule skupimy się na dwóch najpopularniejszych hand-held'ach, Nintendo Switch i Steam Deck oraz odpowiemy sobie na pytanie, którą konsolę warto kupić w 2023 roku? Czas porównać ceny, bibliotekę gier oraz specyfikacje.

Spis treści

  1. Steam Deck vs. Nintendo Switch — specyfikacje
  2. Steam Deck vs. Nintendo Switch — design
  3. Steam Deck vs. Nintendo Switch — joystick
  4. Steam Deck vs. Nintendo Switch — wyświetlacz
  5. Steam Deck vs. Nintendo Switch — żywotność baterii
  6. Steam Deck vs. Nintendo Switch — biblioteka gier
  7. Steam Deck czy Switch, co powinieneś kupić?

Nintendo Switch ukazało się w 2017 roku i ma za sobą piękną historię. Wiemy już, że na rok 2024 szykowany jest nowy sprzęt od Nintendo, więc narasta pytanie, czy nadal warto sięgnąć po Switcha? Rozłożymy to na części pierwsze oraz dodatkowo rozważymy możliwość kupienia innej konsoli przenośnej: Steam Deck'a. Jak przenośny komputer z systemem Linux firmy Valve radzi sobie z potęgą Nintendo Switch? Dowiedzmy Się, sprawdzając wpierw specyfikacje sprzętu.

Czytaj też: Czy warto kupić konsolę Nintendo Switch w 2023 roku? A może lepiej poczekać na Switch 2?

Steam Deck vs. Nintendo Switch — specyfikacje

Steam Deck jest znacznie potężniejszy niż Nintendo Switch. Porównywanie specyfikacji Switcha ze Steam Deck'iem jest daremnym wysiłkiem. Jednym z nich jest sprzęt z 2017 roku, bez żadnych perspektyw na przyszłość - prawdopodobnie Nintendo nigdy nie myślało, że tak się rozwinie. Switch nigdy nie będzie w stanie uruchomić niektórych gier, ponieważ jest zwyczajnie zbyt stary. Na papierze Steam Deck jest zdecydowanie lepszym urządzeniem. Z drugiej strony, jeśli kupujesz Switcha w oparciu o możliwości techniczne, byłeś w złej kolejce w 2017 r., nie wspominając o 2023 r.

Steam Deck vs. Nintendo Switch — design

Ponieważ zarówno Switch, jak i Steam Deck mają podobne konstrukcje, sprowadza się to głównie do wygody i użyteczności. Rozmieszczenie joystick'ów, ekrany, a nawet waga mogą mieć wpływ na decyzję, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni. Nie należy pomijać etosu projektowego Valve, ponieważ wygląda on trochę dziwnie w porównaniu z bardziej tradycyjnym Nintendo Switch.

Steam Deck vs. Nintendo Switch — joystick

W porównaniu z Joyconami Switcha dwie strony kontrolera Steam Deck mogą wyglądać dziwnie, ale uporanie się z tym zajmuje tylko kilka chwil. Jednak bardziej tradycyjne umiejscowienie drążków na Switchu zapewnia lepsze ogólne wrażenia. Decyzja Valve o umieszczeniu joysticków na górze wydaje się bardziej wynikać z dopasowania gładzików niż czegokolwiek innego.

Steam Deck vs. Nintendo Switch — wyświetlacz

Steam Deck ma lepszą rozdzielczość niż Nintendo Switch, przy 1280 x 800, w porównaniu z ekranem Switcha o rozdzielczości 1280 x 720. Obydwa mają dość standardowe wyświetlacze LCD, które odświeżają się z częstotliwością 60 Hz.

Ani Switch, ani Steam Deck nie mają świetnych wyświetlaczy. Oba mają te dość nudne, ale z pewnością użyteczne ekrany. Gry wyglądają na nich świetnie, ale rzeczywiste ekrany zarówno na Switchu, jak i na Steam Decku są prawdopodobnie najtańszymi częściami.

Steam Deck vs. Nintendo Switch — żywotność baterii

Mówiąc wprost, obie baterie w Switchu i Steam Decku są równie złe. Bez względu na to, co zrobisz ze Steam Deck'iem, dzięki ogromnej liczbie ustawień dostępnych dla użytkownika, nigdy nie będzie on działał dłużej niż to konieczne.

Switch zawsze miał w środku słabą baterię. Mając nieco ponad 4000 mAh w środku, po wyjęciu z pudełka ledwo wytrzymuje więcej niż kilka godzin i co ważniejsze, nie ładuje się szybko.

Steam Deck vs. Nintendo Switch — biblioteka gier

Na pokładzie Steam panuje właściwa atmosfera wyższości. Mając pod ręką prawie cały katalog gier, od dziesięcioleci po nadchodzące gry na PC, Steam Deck pod pewnymi względami pokonuje Switch'a.

Warto pamiętać, że Switch ma dostęp do wielu doskonałych tytułów, których nie znajdziecie na innych konsolach i mowa tutaj m.in. o serii Pokemon, Mario, czy Zelda.

Steam Deck czy Switch, co powinieneś kupić?

W tej chwili najlepszym wyborem jest Steam Deck. Nie jesteśmy pewni, kiedy Nintendo wypuści następną konsolę, ale wiemy, że kupowanie Switcha za cokolwiek innego niż ogromna zniżka nie jest rozwiązaniem w 2023 roku.

Dzięki rutynowym wyprzedażom na Steamie, ogromnemu wyborowi gier i rosnącemu z dnia na dzień wsparciu dla urządzenia, Steam Deck jest tym, który według nas warto teraz kupić.

QUIZ dla prawdziwych fanów Nintendo! Jak dobrze znasz konsole japońskiego giganta?

Pytanie 1 z 12
Jakie jest przybliżone tłumaczenie słowa „Nintendo”?
Rozmowa z burmistrzem Ostródy