Park Kasprowicza w Szczecinie

Dla wielu to najpiękniejszy park w Szczecinie. Poznajcie historię parku Kasprowicza!

2024-03-15 17:03

Pola pełne zielonej trawy, turkusy kwitnące wiosną oraz rozległe drzewa swoimi koronami okrywające klimatyczne ścieżki. Tak właśnie wygląda park Kasprowicza, jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Szczecinie. Jaka jest historia tego parku? Jakie tajemnice skrywa w sobie dawny park Quistorpa?

Historia Parku Kasprowicza w Szczecinie 

Park Kasprowicza powstał w 1900 roku, jako park Quistorpa. Jego nazwa wzięła się od nazwiska fundatora projektu - szczecińskiego przedsiębiorcy i społecznika Johannesa Quistorpa

Johannes Quistorp był szczecińskim przedsiębiorcą, który większość swojego życia przeznaczył na działalność rozwijającą nasze miasto. Dorobek zdobył dzięki prowadzeniu prężnie prosperującej cegielni na Stołczynie. Quistorp zapisał się na łamach osoby jako społecznik wrażliwy na losy mieszkańców Szczecina. Ufundował wiele sierocińców, szkół oraz programów społecznych. 

Początkowo tereny parku należały do rodziny Quistorpów. Dzięki hojności Johannesa, grunty, które aktualnie stanowią Jasne Błonia i Las Arkoński zostały przekazane pod opiekę miasta. 

Ostatecznie park oddano do użytku w 1908 roku. Na jego terenie powstały liczne restauracje oraz lodowisko. Wybudowano także most nad Rusałką, który do dzisiaj pozostaje jednym z najurokliwszych miejsc na terenie parku. 

W 1945 roku, kiedy Szczecin został wcielony w nowe granice Polski, park przyjął imię Jana Kasprowicza. Niestety przez wiele lat był zaniedbywany przez władze miasta, które zajmowały się odbudową miasta. Zmieniło się to dopiero w 1975 roku, kiedy podjęto decyzję o budowie amfiteatru na ok. 4,5 tys. widzów. Od tamtej pory park Kasprowicza pozostaje wizytówką Szczecina. W 1994 roku został oficjalnie wpisany na na wojewódzką listę zabytków. 

Jakie rośliny znajdziemy w parku Kasprowicza? 

W parku Kasprowicza znajdziemy ponad 200 gatunków drzew i krzewów, w tym rzadkich okazów. Przede wszystkim dominują tu liściaste klony, nie brakuje jednak także iglaków, takich jak jodły, świerki oraz sosny. 

Park Kasprowicza może pochwalić się kolekcją drzew i roślin pochodzących z Azji, które nawiązują do "mostku japońskiego", niestety już dzisiaj niestniejącego na terenie parku. Wśród azjatyckich drzew możemy wyróżnić topole chińską, a także japońskie jodły. To jednak nie wszystko, co czeka na turystów spragnionych kontatku z naturą:

Oprócz drzew dobrze znanych w Polsce, takich jak kasztanowce, buki, wierzby czy dęby odnajdziemy m.in. sosnę górską, sosnę żółtą, sosnę Jeffreya, świerk serbski, grab amerykański, klon tatarski, parocję perską, świerk Brewera, jesion mannowy i lipę holenderską. Ponadto w Parku im. Jana Kasprowicza odnajdziemy jedyny w Europie Ogród Północnoamerykański - tłumaczy Urząd Miasta w Szczecinie

Atrakcje na terenie parku Kasprowicza

Oprócz wspaniałej przyrody, na terenie parku znajdziemy również inne atrakcje. Należy wspomnieć przede wszystkim o nowo wyremontowanym teatrze letnim im. Heleny Majdaniec, który w ciepłych miesiącach gości na swoich deskach największych artystów z kraju i świata. 

Warto też przypatrzyć się licznym rzeźbom na terenie parku. Nie wolno pominąć rzeźby „ogniste ptaki” Władysława Hasiora, a także pomniku Czynu Polaków, autorstwa Gustawa Zemły. 

W 2007 roku oddana została także Różanka, czyli ogród różany, na którym często odbywają się różne koncerty i wydarzenia powiązane ze Szczeciniem.