Inwestycje w Szczecinie

Jedyny taki blok w Polsce? Fotowoltaiczna instalacja robi furorę wśród mieszkańców

2024-05-15 14:09

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze wśród Polaków. Często możemy zobaczyć je przede wszystkim na dachach domów jednorodzinnych. Co gdyby jednak położyć je na całej długości bloku mieszkalnego? Do takiej sytuacji doszło w Szczecinie, przy ulicy Łabędziej.

Fotowoltaiczny blok w Szczecinie

"Fotowoltaiczna ściana" to projekt szczecińskiej spółdzielni "Śródmieście". Instalacja ciągnie się przez całą długość ściany bloku mieszkalnego przy ulicy Łabędziej 30 na osiedlu Arkońskie-Niemierzyn. 

Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na początku maja 2024 roku. Jak informuje prezes spółdzielni Marek Werbel w rozmowie z serwisem wSzczecinie.pl to być może największy taki projekt w całej Polsce:

To obecnie największa instalacja w Polsce na spółdzielczych budynkach. Łącznie to 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW

Co ciekawe, największe kontrowersje wzbudziła wątpliwa estetyka takiego rozwiązania. Jak jednak ocenia architekt Marcin Szneider, sam projekt stanowi element pozytywnego trendu:

W obliczu kryzysu klimatycznego należy docenić każde istotne działanie zmniejszające emisje gazów cieplarnianych. Tutaj mamy do czynienia z działaniem systemowym, które zostało podjęte przez jedną z największych spółdzielni mieszkaniowych. Tym bardziej należy to ocenić pozytywnie - mówi dla wSzczecinie.pl architekt 

Nasza redakcja odwiedziła budynek znajdujący się przy ul. Łabędziej 30 w Szczecinie. Zdjęcia instalacji zobaczycie w naszej galerii. 

Piknik nad Odrą 2024 w Szczecinie
Listen on Spreaker.