Boże Narodzenie, Choinka, Bombka

i

Autor: pixabay Najciekawsze tradycje ozdabiania choinek, w różnych częściach świata

Boże Narodzenie 2023

Tym przystraja się choinkę w różnych zakątkach świata. Niektóre ozdoby zadziwiają

2023-12-20 9:12

Choinki są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, a ich wygląd i sposób ozdabiania mogą znacznie różnić się od siebie w różnych zakątkach świata. Zależy to głównie od kulturowych tradycji, regionalnych wierzeń, a nawet warunków klimatycznych.

Dla rodzin na całym świcie, choinki są elementem, który wprowadza niepowtarzalny, świąteczny klimat, i choć w różnych zakątkach bożonarodzeniowe drzewka przybierają różne formy, łączy je jedno - symbolizują radość, jedność i magię świąt Bożego Narodzenia. Sposób ozdabiania choinek różni się na całym świecie, głównie z powodu kulturowych, regionalnych tradycji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prezenty na święta - nietypowe vouchery. Tym zaskoczysz bliską osobę

Radio Eska: Dziewczyna Patryka Pedy jest anielską pięknością. Czarnowłosa Konstancja zachwyca!

Każdy kraj ma swoje unikalne zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i ubieraniem choinki. W niektórych krajach dekoracje nawiązują do religijnych motywów, odwołując się do symboliki związanej z chrześcijaństwem, w innych odnoszą się do regionalnych przypowieści i wierzeń.

Nietypowe ozdoby na choinkę - Ukraina

W Ukrainie na choinkę wiesza się sztuczne pajęczyny i pająki, gdyż według nich, te małe istoty przynoszą domownikom szczęście i dobrobyt. To przekonanie wynika ze starej legendy, która głosi, że w dawnych czasach, pewna uboga kobieta, chciała wprowadzić świąteczną magię do swojego domu, jednak nie miała czym przystroić drzewka. Na pomoc jej ruszyły pająki, które na choince utkały przepiękne motywy, a nici mieniły się w kolorach srebra i złota. tak oto, pająk stał się dla Ukrainy symbolem szczęścia.

Nietypowe ozdoby na choinkę - Skandynawia

Po pierwsze, Szwedzi mają zwyczaj ustawiać choinkę na dworze. Po drugie, zarówno oni, jak i ich sąsiedzi z Norwegii i Finlandii zamiast zwykłych okrągłych bombek preferują zawieszki w kształcie zwierzątek. Jednym z najpopularniejszych jest bożonarodzeniowy koziołek, nazywany tam julebukk lub julegeit - północnoeuropejski symbol świąt. Dawniej w tych regionach, między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, zabijano kozę, następnie połączono to ze zwyczajem kolędowania, a po domach chodziło się z nabitą na pal sztuczną głową kozła. Obecnie przed domami ustawia się zrobione ze słomy figury, a także wiesza się na choince ozdoby w tym Skandynawowie mają także w zwyczaju ozdabiać drzewka flagami swojego kraju.

Nietypowe ozdoby na choinkę - Dania

Duńczycy wieszają na świątecznym drzewku ozdoby przedstawiające ich flagę państwową. Mogą to być małe girlandy lub specjalne bombki. Zwyczaj ten został zapoczątkowany w XIX wieku, gdy wykorzystywanie motywu flagi przestało być dozwolone wyłącznie przez władze kraju. Obywatele, chcąc pokazać swój patriotyzm, zaczęli ozdabiać choinki flagami.

Nietypowe ozdoby na choinkę -Grecja

Grecy w swojej tradycji ubierania choinki - choć jest ona dość świeża - wieszają na drzewku drewniane łódeczki ozdobione światełkami. "Karavaki" - tak u nich nazywa się tę wyjątkową ozdobę, która symbolizuje silne związki z morzem.

Nietypowe ozdoby na choinkę - Meksyk

Warto również zauważyć, jak tradycja ubierania choinki wygląda w bardziej egzotycznych krajach, np. Meksyku. Tam panują zupełnie odmienne zwyczaje. Mieszkańcy wkładają do wazonów pachnące gałązki choinek i dekorują je drobnymi zawieszkami. Oprócz tego wieszają bożonarodzeniowe lampki na palmach, co daje niesamowity efekt.