DOM

Baldachim nie tylko w sypialni. Zobacz, gdzie go powiesić, żeby wnętrze zyskało ciekawy styl i charakter

2024-06-20 16:02

Osłona przed gorącą temperaturą, słońcem i uciążliwymi owadami, uroczy kącik zabaw dla dzieci, a może stylowy element wystroju salonu w etnicznym stylu? Choć baldachim kojarzy się głównie z sypialnią, jego zastosowanie jest naprawdę szerokie i zależy jedynie od twojej wyobraźni. Wykorzystaj nasze pomysły.

Tak mieszka Kasia Tusk. Luksusowe wnętrza robią wrażenie. Złote krany, fikuśny żyrandol

Słowo "baldachim" wydaje się tak archaiczne, że sama myśl o nim budzi skojarzenia z filmami kostiumowymi, których akcja toczyła się w ubiegłych stuleciach. Jednak baldachim nie jest w cale reliktem przeszłości. Jego współczesne wcielenia możemy spotkać w wielu domach i hotelach. Nie zawsze występuje też w swojej pierwotnej roli, czyli jako osłona łóżka.

Baldachim w salonie

Brzmi dziwnie? Bynajmniej! Duże baldachimy okalające strefę wypoczynkową w pokoju dziennym to coraz częstszy widok. Inspiracją dla takiej aranżacji wnętrz są oczywiście kraje Bliskiego Wschodu. Jeżeli kochasz orientalny styl, ten iście egzotyczny akcent na pewno cię zachwyci. Ważne, żeby baldachim w salonie nie był wykonany z ciężkiego materiału nieprzepuszczającego powietrze, gdyż wypoczynek pod taką tkaniną w upalne dni może być uciążliwe. Wybierz naturalne materiały w kolorystyce, która dobrze komponuje się z elementami pokoju.

Baldachim w pokoju dziecięcym

Baldachim w wydaniu dziecięcym często możemy spotkać pod nazwą "namiot" albo "tippi". Faktycznie, baldachimy dla najmłodszych mają dość charakterystyczny krój i kształt, który sprawia, że mogą zmienić się w niezwykłe, bajkowe miejsce zabaw. Powieś baldachim w kącie pokoju, połóż na podłodze miękkie poduszki i zabawki, a tippi ozdób łańcuchem typu cotton balls. Gwarantujemy, będzie to ulubiona kryjówka twojej pociechy.

Baldachim na tarasie i w ogrodzie

Baldachim na świeżym powietrzu ma nie tylko walory estetyczne, ale także właściwości praktyczne. Osłona strefy wypoczynkowej, huśtawki ogrodowej lub stołu to obecnie dość częsty element aranżacji tarasów i ogrodów. W ten sposób chronimy się przed słońcem, wiatrem i uciążliwymi owadami. Nie da się jednak zaprzeczyć, że baldachim na świeżym powietrzu to też efektowne rozwiązanie, które przywodzi na myśl wypoczynek w egzotycznym kurorcie. Jeżeli do urlopu jeszcze daleko, relaks pod baldachimem rozłożonym przed domem sprawi, że poczujesz się jak na wymarzonych wakacjach.