Co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie?

2021-07-22 13:06 PK
Igrzyska Olimpijskie 2020 Tokio
Autor: Zheng Huansong/Xinhua News/East News

Igrzyska Olimpijskie - co ile lat się odbywają? Letnie i zimowe igrzyska to najważniejsze zawody w życiu każdego sportowca i prawdziwe święto dla wszystkich kibiców. Przez okres około trzech tygodni podziwiamy współzawodnictwo pomiędzy sportowcami w kilkudziesięciu dyscyplinach. W igrzyskach olimpijskich zawodnicy startują zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Poza emocjami sportowymi organizator danych igrzysk ma okazję przybliżyć światu kulturę swojego kraju.

Historia Igrzysk Olimpijskich sięga roku 776 p.n.e. To wtedy odbyły się w starożytnej Grecji w Olimpii pierwsze zawody połączone z obrzędem religijnym ku czci Zeusa. Pierwszym zwycięzcą był Koroibos z Elidy (w biegu krótkim - stadionie). Cyklicznie organizowane zawody stały się świętem w Grecji. Niestety wojny prowadzone przez Greków i inne kraje przyczyniły się do zakazu organizowania igrzysk na ponad 1000 lat! Właśnie z tego powodu dzielimy igrzyska na starożytne i nowożytne. Pierwsze nowożytne letnie Igrzyska Olimpijskie zostały zorganizowane w Atenach w 1896 roku. Z kolei igrzyska zimowe organizowane są od 1924 roku.

Materiał Partnera

Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, w 2021 roku obchodzi Jubileusz 65-lecia. To #WielkieChwile nie tylko dla spółki, lecz także dla wszystkich miłośników sportu i kultury, którzy wiedzą, że ta znana Polakom firma była, jest i będzie największym mecenasem obu dziedzin życia.

Co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie?

Igrzyska Olimpijskie odbywają się co 4 lata - zarówno letnie jak i zimowe, ale zawsze w odstępie 2 lat od siebie. Burzliwa historia XX i nawet już XXI wieku sprawiła, że igrzyska nowożytne nie odbyły się cztery razy:

  • w 1916 roku z powodu I wojny światowej
  • w 1940 i 1944 roku z powodu II wojny światowej
  • w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa

Kolejne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu, w 2028 roku w Los Angeles i w 2032 roku w Brisbane. 

Justyna Święty-Ersetic prezentuje dzwoneczek odstraszający niedźwiedzie w japońskiej dżungli
Najnowsze