Uczelnia Korczaka w Katowicach otwiera nowy kierunek studiów - psychologię

i

Autor: Uczelnia Korczaka (strona internetowa)

Katowice

Psychologia na Uczelni Korczaka ruszy jeszcze tej jesieni. Wszędzie brakuje psychologów

Katowicki wydział Uczelni Korczaka otworzył nowy kierunek. To studia jednolite magisterskie o profilu praktycznym na kierunku psychologia. Rekrutacja właśnie trwa, zajęcia powinny ruszyć jeszcze tej jesieni. Zapotrzebowanie na psychologów jest ogromne.

Otwarcie nowego kierunku studiów ogłosił dziekan Wydziału Nauk Społeczno-Pedagogicznych dr Grzegorz Frączek podczas środowej konferencji prasowej. Rekrutacja na psychologię w wydziałach uczelni w Katowicach i Warszawie już ruszyła i potrwa do 27 października włącznie. Zajęcia powinny się rozpocząć tej jesieni. 

"Chcemy wykształcić psychologów tak, aby jak najlepiej radzili sobie z problemami dzieci w szkołach (...) Dzisiaj w szkołach bardzo brakuje psychologów. Najważniejsze jest to, żeby dziecko w świat dorosłych weszło bez żadnych negatywnych bagaży. Jeżeli są takie sytuacje identyfikowane, to ważne jest, żeby taka pomoc nastąpiła na jak najwcześniejszym etapie" - powiedział PAP dr Frączek.

Jego zdaniem, psychiatria dziecięca przeżywa największą od dekad zapaść. W zależności od regionu, na wizytę trzeba czekać rok albo i dłużej. W woj. śląskim średni czas oczekiwania to ponad 500 dni. A od wybuchu pandemii liczba pacjentów wzrosła kilkukrotnie.

"Jesteśmy akademią kształcenia praktycznego. Bardzo ważną rolę w strukturach uczelni spełnia Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i naszym celem jest, aby studenci mogli mieć od razu kontakt z pracownikami tej poradni i nabywali praktykę w ramach poradni oraz tworzonych przez nas i istniejących szkołach podstawowych i średnich" - podkreślił dziekan.

Zapaść psychiatrii dziecięcej w Polsce. Stan zdrowia psychicznego młodzieży się pogarsza

Od września w każdej szkole musi być zatrudniony psycholog. Rzeczywistość jest jednak zgoła inna. Według wyliczeń fundacji GrowSpace, aż 450 polskich gmin nie dało rady obsadzić ani jednego etatu. Tylko w woj. śląskim nie ma chętnych od obsadzenia 172 etatów. Dlatego dr Frączek zachęcał do podjęcia kształcenia również aktualnych nauczycieli. Po zakończeniu studiów mogliby udzielać konsultacji nie tylko pedagogicznych, ale również psychologicznych.

Według Adriana Kowalskiego, prezesa Fundacji Pomocy Dzieciom Ulica, dzisiejsza młodzież traci poczucie sprawczości i wspólnotowości. "Dzisiaj to jest wyzwanie, żeby na nowo odbudować przestrzeń dialogu i zrozumienia" - powiedział ekspert.

Wyniki badań fundacji UNAWEZA z kwietnia tego roku wskazują, że 37,5 proc. dzieci i młodzieży czuje się samotnych, 32,5 proc. nie akceptuje tego jak wygląda i kim jest, 32,8 proc. uczniów regularnie się odchudza, a 16 proc. regularnie okalecza swoje ciało. Co piąty uczeń miał myśli samobójcze, a z ponad 2 tys. prób samobójczych w zeszłym roku, co dziesiąta okazała się skuteczna.