Miejsca kultu

Bazylika św. Ludwika Króla w Katowicach - historia, losy i lokalizacja

Zbudowana na początku XX wieku, neoromańska bazylika św. Ludwika Króla jest jednym z bardziej znanych obiektów religijnych w Polsce. W tym artykule odpowiadamy na pytanie - dlaczego?

Spis treści

  1. Historia i losy bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach
  2. Bazylika św. Ludwika Króla - lokalizacja oraz adres
  3. Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP - ciekawostki
  4. Inne zabytkowe miejsca kultu w Katowicach

Historia i losy bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach

Bazylika powstała z inicjatywy przybywających do Panewników (obecnie dzielnicy Katowic) franciszkanów, którzy uznali, że okoliczni mieszczanie potrzebują miejsca kultu w bliższej okolicy. 

W związku z tym po zakupieniu prawie 10 ha gruntu, w roku 1906 wmurowany został kamień węgielny pod bazylikę. W roku 1908 kościół konsekrowany został przez kardynała Georga Koppa, a na samą uroczystość stawiło się ponad 80 tysięcy osób. 

Dlaczego jednak bazylika jest tak znana? Otóż, w kościele wystawiana jest tzw. Szopka w Panewnikach - największa w Europie szopka ołtarzowa, którą można oglądać od Bożego Narodzenia do początku lutego. 

Szopka w Panewnikach - ciekawostki

Szopka prezentowana w bazylice co roku ma inne wymiary. Przykładowo w roku 2006 miała ona wysokość 25 m, 20 m szerokości i 2 m głębokości. 

Figury w szopce sięgają swoją historią drugiej połowy XIX w., a od pewnego czasu szopka urozmaicana jest o wypychane zwierzęta, wyjątkowe rośliny i inne dodatki.

Co więcej, znajduje się tutaj też ruchoma szopka, w której to figury są wprawione w ruch, co jest niesamowitym pomysłem i jednocześnie świetną atrakcją dla najmłodszych. 

Szopka w Panewnikach

i

Autor: Abraham - CC BY-SA 3.0

Bazylika św. Ludwika Króla - lokalizacja oraz adres

Bazylika mieści się przy ulicy Panewnickiej 76 w Katowicach. 

Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP - ciekawostki

  • Bazylika zbudowana jest w stylu neoromańskim, a sama struktura jest nieorientowana - zwrócona ku północy z pewnym odchyleniem ku wschodowi. 
  • W wieżach kościelnych znajduje się pięć dzwonów, a największy z nich waży ponad dwie tony. 
  • Bazylika ma długość 76 metrów i szerokość 22,5 metra. 
  • W bazylice znajdują się cztery ołtarze oraz cztery kaplice. 
  • W krypcie znajdziemy rzeźbę sprowadzą z Fatimy. 
  • W pobliżu bazyliki znajduje się grota ku czci Matki Bożej z Lourdes.

Inne zabytkowe miejsca kultu w Katowicach

Osoby zainteresowane architekturą gotycką mogą udać się do Kościoła Mariackiego w Katowicach aby poznać jego historię oraz losy, a także zobaczyć z bliska malunki spod pędzla Józefa Unierzyskiego - zięcia Jana Matejki. 

W Katowicach znajduje się również Archikatedra Chrystusa Króla - wyjątkowe miejsce kultu i dom tzw. Panteonu Górnośląskiego - wystawy upamiętniającej wyjątkowe osoby z regionu.