Wyjątkowe miejsca kultu

Kościół Mariacki w Katowicach - zdjęcia, historia oraz ciekawostki

Kościół Mariacki w Katowicach został zbudowany w stylu neogotyckim i od roku 1862 jest ważnym elementem miasta. Przyglądamy się historii, ciekawostkom oraz atrakcjom w pobliżu kościoła.

Spis treści

  1. Kościół Mariacki w Katowicach - historia oraz ciekawostki
  2. Lokalizacja Kościoła Mariackiego w Katowicach
  3. Katowickie atrakcje w pobliżu Kościoła Mariackiego

Kościół Mariacki w Katowicach - historia oraz ciekawostki

Kościół Mariacki w Katowicach to wyjątkowy obiekt, gdyż jest najstarszym tego typu budynkiem na śródmieściu Katowic. Jego historia sięga XIX wieku, a sama budowa trwała od roku 1862 do 1870. Powstał on ze względu na coraz większe ilości robotników, którzy przyjeżdżali do Katowic w poszukiwaniu pracy, a co za tym szło - rozrastanie miasta. 

Decyzję o budowie kościoła podjął biskup Heinrich Forster, który na głównego architekta wybrał Alexisa Langera.

Przez lata, kościół przechodził wewnętrzne renowacje, jak i również remonty. Jeden z nich wyposażył świątynie w wyjątkowe płótna autorstwa Józefa Unierzyskiego, który był zięciem Jana Matejki. Z kolei w podobnym okresie wstawione zostały unikalne witraże Adama Buncha - malarza i dramatopisarza. 

Od roku 2000 kościół przechodzi kolejne naprawy i czynności konserwacyjne - wymienione zostało w nim ogrzewanie, fundamenty zostały wzmocnione, a dach przebudowany. W roku 2012 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał proboszczowi ks. dr Andrzejowi Suchoniowi wyróżnienie w dowód uznania jego wyjątkowych prac konserwatorskich. 

Dzisiaj kościół jest unikalnym obiektem, który wpisuje się w panoramę Katowic, a z ciekawostek można dodać, że jest to kościół, w którym ochrzczony został Krzysztof Krawczyk - znany polski piosenkarz. 

Lokalizacja Kościoła Mariackiego w Katowicach

Kościół mieści się na placu Szramki 1 w Katowicach. 

Katowickie atrakcje w pobliżu Kościoła Mariackiego

Planując pobyt w Katowicach warto jest też uwzględnić inne atrakcje. Jedną z nich jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, która swoją siedzibę ma tuż obok Spodka. Alternatywnie, zainteresowani mogę wziąć pod uwagę wydarzenia kulturowe, które są organizowane w Katowicach na Spodku, bądź tez w Centrum Kongresowym. 

Nie można też zapomnieć o wizycie na Nikiszowcu lub Giszowcu - dzielnicach mieszkalnych w Katowicach, które wręcz tętnią historią i urokliwym klimatem. 

Poza tym, Muzeum Śląskie w Katowicach, o którym piszemy poniżej to obowiązkowy punkt wizyty naszej wycieczki ze względu na wartość historyczną, wyjątkową architekturę i doznania kulturowe jakie oferuje. 

Czytaj też: Muzeum Śląskie w Katowicach - cennik, godziny otwarcia, co warto zobaczyć?