Wyjątkowe miejsca kultu

Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach - zdjęcia, informacje oraz historia

Znajdująca się w Katowicach Archikatedra Chrystusa Króla to obiekt o wyjątkowym znaczeniu religijnym oraz historycznym. W artykule przybliżamy okoliczności jej powstania, historię oraz inne miejsca warte zwiedzenia w Katowicach.

Spis treści

  1. Historia i przeszłość Archikatedry w Katowicach
  2. Panteon Górnośląski w archikatedrze
  3. Inne atrakcje w Katowicach 

Historia i przeszłość Archikatedry w Katowicach

Katedra została wzniesiona w stylu modernizmu klasycznego w roku 1955, a samo jej wnętrze w stylu art deco. Jako największa archikatedra w Polsce ma zaszczytne miejsce pośród budynków tego typu w naszym kraju.

Historia tego budynku sięga roku 1927, kiedy to oficjalnie przystąpiono do budowy katedry na ziemi wartej prawie pół miliona złotych w tamtych czasach. Druga wojna światowa zatrzymała budowę katedry aż do roku 1947, kiedy to projekty zostały zmodernizowane i zmienione. 

Prace ostatecznie trwały do drugiej połowy lat 60. W roku 1983 papież Jan Paweł II odwiedził katedrę - znajduje się w niej miejsce, przy którym oddał się on modlitwie i kontemplacji. 

W budynku mieści się również relikwia św. Jacka, jak i grobowce śląskich biskupów - Arkadiusza Lisieckiego, Stanisława Adamskiego i Herberta Bednorza.

Panteon Górnośląski w archikatedrze

W archikatedrze zbudowany został Panteon Górnośląski - miejsce upamiętniające zasłużonych dla Górnego Śląska Polaków. Panteon znajduje się w podziemiach archikatedry i wyróżnia osoby z różnych dziedzin - sportu, muzyki, walki z nazizmem, polityki lub duchowości.

Osoby zainteresowane historią regionu mogą poznać te persony bliżej, odkryć ich historię, a poza lekcjami przeszłości na wyświetlaczach dotykowych mogą udać się windą na szczyt archikatedry, z której możemy podziwiać panoramę miasta.  

Inne atrakcje w Katowicach 

Osoby zainteresowane szersza historią miasta oraz regionu powinny zwiedzić Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie odkryją losy tego miejsca, jak i również burzliwa historię przez którą ówcześni mieszkańcy miasta przechodzili. Alternatywnie, możemy przyjrzeć się wydarzeniom odbywającym w się w Spodku albo Centrum Kongresowym

Z kolei audiofile mogą udać się na jeden z wielu koncertów Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach, która regularnie organizuje różnorodne eventy i przedstawienia dla zainteresowanych muzyką klasyczną i nie tylko. 

Ostatecznie, warto też wspomnieć o Nikiszowcu oraz Giszowcu - dwóch dzielnicach, które powstały ze względu na intensywny rozwój górnictwa w mieście i od momentu powstania są żywy przykładem tradycji oraz historii górniczej w regionie. 

Czytaj też: Nikiszowiec - atrakcje, zwiedzanie i historia tego niezwykłego osiedla w Katowicach