Bytom chce wdrożyć program leczenia niepłodności metodą in vitro. Radni przyjęli uchwałę

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Bytom chce wdrożyć program leczenia niepłodności metodą in vitro. Radni przyjęli uchwałę

Bytom przygotowuje się do uruchomienia miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Urząd Miejski opracował już dokument w tym temacie. Ponadto radni zabezpieczyli środki na realizację programu w kolejnych latach.

Bytom chce uruchomić program leczenia niepłodności

W poniedziałek, 28 sierpnia, bytomscy radni pierwszą uchwałę, która przesuwa środki w budżecie na dofinansowanie do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Chodzi o kwotę wynoszącą 650 tys. zł.  

Tym samym Bytom wkroczył na drogę, którą podąża już wiele innych samorządów. Miasto chce uruchomić program i dofinansowywać takie leczenie parom starającym się o dziecko. 

Wprowadzenie programu dotyczącego leczenia niepłodności jest poprzedzone niezbędnymi procedurami.

- Program został już przygotowany i przesłany do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Taka opinia jest niezbędna, aby móc przedstawić program pod obrady Rady Miejskiej i zapewnić środki na jego realizację w budżecie - napisał, w mediach społecznościowych, Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. 

Wspomniany program został przygotowany w oparciu o już istniejący, który funkcjonuje w Łodzi. Jego autorem jest prof. Sławomir Wołczyński z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Chciałbym, żeby realizacja programu rozpoczęła się jeszcze w tym roku - dodał Wołosz.

Burzliwa dyskusja o in vitro

Projekt uchwały dotyczący in vitro spotkał się ze sprzeciwem radnych z opozycji. Głos zabrał Robert Rabus z Bytomskiej Inicjatywy Społecznej. - To jest tak poważny problem, że nie powinniśmy go politycznie rozstrzygać. Ja współczuję parom, które mają problem z dzietnością. ale niejednokrotnie samo in vitro jest bardzo zmitologizowane

Radny w trakcie sesji dodał także: - Ja rozumiem, że są pewne przypadki, w których nie można mieć dzieci, ale in vitro nie jest jedyną taką możliwością. Można też poszukać odpowiednich lekarzy, którzy w sposób naturalny pomogą przeprowadzić cały ten proces.

Z tymi słowami zdecydowanie nie zgadzał się radny Grzegorz Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu. - Panie radny Rabus, pan w swoim wystąpieniu jest pełen zaprzeczeń. Z jednej strony pan współczuje, z drugiej - mówi, że się może zdarzyć, może się nie zdarzyć. Myślę, że większość z państwa miało wielkie szczęście, że pojawiło się na tym świecie. Może i pan radny się przez przypadek pojawił, ponieważ miał to szczęście, ale są takie pary, które nie mają tego szczęścia. I trzeba próbować, różnymi metodami. Prosiłbym więc to uszanować - odpowiedział. 

Działania zmierzające do uruchomienia programu polityki społecznej "Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Bytomia na lata 2023 - 2026" rozpoczęły się przed kilkoma miesiącami - informuje magistrat. 

QUIZ o Karin Stanek. Jak dobrze znacie polską królową bigbitu?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywał się utwór, którym zadebiutowała Karin Stanek?