Robot Da Vinci

i

Autor: robotyka.usd.krakow.pl

wiadomości

Kraków. Ma cztery ręce, jego imię to "Da Vinci". Będzie operował dzieci

2024-05-15 9:45

Ma cztery ręce, jego imię to "Da Vinci" i będzie operował dzieci. Robot chirurgiczny po raz pierwszy w Polsce będzie wykorzystywany w dziecięcej chirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie.

Robot "Da Vinci" to wielka innowacja w chirurgii pediatrycznej. Wyposażony w cztery ramiona będzie przeprowadzał nawet 120 zabiegów rocznie. O tym, jak działa, mówi Maria Gruba z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Robot nam zastępuje dwóch chirurgów naraz. Te ramiona mają do siebie podłączone narzędzia, które są wprowadzane poprzez specjalne "porty" o średnicy 8 mm (otwory - przyp. red.), także dla pacjentów to są super malutkie rany w powłokach. Mało inwazyjne, szybko gojące się. Przez te otwory operujemy za pomocą robota, którego obsługuje jednak chirurg.

"Da Vinci" będzie działał w powołanym do życia Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej. Jego szefem został profesor Rafał Chrzan.

Jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce, który oferuje tego typu terapie, czyli wykorzystanie najnowszych technologii do leczenia operacyjnego dzieci. Jednocześnie jest to właściwie jeden z niewielu ośrodków w Europie, w którym roboty będą wykorzystywane w ten sposób na rzecz dzieci.

Na robocie będą też mogli uczyć się studenci. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą polską uczelnią oferującą przyszłym medykom taką możliwość.

Wystawa Accelerating Science w Krakowie

Wystawa Accelerating Science w Krakowie