Zamki i legendy

Zamek Chojnik - historia, ciekawostki i legenda o Kunegundzie. Cennik biletów, godziny otwarcia

Zamek Chojnik w Jeleniej Górze to dziś ruiny, ale dostępne do zwiedzania. Otoczony Karkonoskim Parkiem Narodowym, na skale, robi ogromne wrażenie na każdym, kto go odwiedzi. Z miejscem związana jest legenda o słynnej królewnie Kunegundzie. Sprawdźcie aktualne ceny biletów, godziny otwarcia oraz inne atrakcje w okolicy - a tych nie brakuje!

Spis treści

  1. Zamek Chojnik. Cennik 2023 i godziny otwarcia
  2. Zamek Chojnik - legenda o królewnie Kunegundzie
  3. Historia Zamku Chojnik
  4. Trasa na Zamek Chojnik w Jeleniej Górze
  5. Atrakcje w okolicy Zamku Chojnik - co jeszcze zwiedzić?
  6. Zamek Chojnik z psem. Czy można wejść z czworonogiem?

Zamek Chojnik. Cennik 2023 i godziny otwarcia

Dolnośląski Zamek Chojnik stoi w Jeleniej Górze. Przez cały rok poza sezonem zimowym jest otwarty codziennie.

Godziny otwarcia

Listopad - marzec

wtorek - niedziela: 10:00 - 16:00;

poniedziałek: nieczynne

Kwiecień - czerwiec codziennie: 10:00 - 17:00
Lipiec - sierpień codziennie: 10:00 - 17:30
Wrzesień - październik codziennie: 10:00 - 17:00

Ceny biletów

Bilet normalny 7 zł
Bilet ulgowy 5 zł

Uwaga: aby wejść na zamek, musicie wejść na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Wejście jest biletowane.

Karkonoski Park Narodowy - ceny biletów

Bilet normalny 8 zł
Bilet ulgowy 4 zł
Dzieci do lat 7 bezpłatnie

Zamek Chojnik - legenda o królewnie Kunegundzie

Zamek Chojnik zamieszkiwać miała królewna Kunegunda, która bardzo nie chciała wychodzić za mąż. A chętnych nie brakowało. Postawiła zatem warunek - wyjdzie za tego, kto objedzie na koniu mury zamku. Położona na stromych skałach budowla pozostawała niezdobyta, tak samo jak i ręka królewny. Absztyfikanci, jeden po drugim, ginęli Razu pewnego na dwór przybył przystojny młodzian, który urzekł Kunegundę. Wiedząc, że jej próba skazana jest na porażkę, chciała go z niej zwolnić. Ten jednak uparł się, że spróbuje; dosiadł konia i objechał zamek dookoła. Wielka była radość Kunegundy, jednak nie trwała zbyt długo.

Gdy chojrak wrócił do księżniczki, oznajmił, że o jej rękę nie ma zamiaru prosić, gdyż odpowiada za śmierć wielu niewinnych ludzi, po czym wsiadł na koń i odjechał w siną dal. Kunegunda, w obliczu upokorzenia, rzuciła się z wieży wprost na kamienne zbocza. Jeden z nieszczęśliwych młodzieńców, który stracił życie, ma dziś nawiedzać zamek, przechadzając się na swym koniu po dziedzińcu i wśród murów ruin.

Niecodzienny widok. Z tych cegieł zbudowano zamek w Tarnowie

Historia Zamku Chojnik

Pierwsza wzmianka o Zamku pochodzi z 1364 roku, a więc z XIV wieku. Od 1419 roku w posiadaniu rodu Schaffgotschów. Szacuje się, że pręgierz stojący na dziedzińcu powstał w 1410 roku. Na przestrzeni wieków mury zamku wciąż umacniano, a bryłę rozbudowywano o kolejne pomieszczenia, dobudowywano kolejne budynki. W XVII wieku rodzina utraciła na moment prawo do całego swojego majątku. Hans Ulrich von Schaffgotsch, jako podwładny dowódcy Albrechta Wallensteina, do którego cesarz Ferdynand II utracił zaufanie, został aresztowany, a następnie ścięty. 

Pod warunkiem przejścia na katolicyzm, skonfiskowany majątek odzyskał syn Hansa Ulricha. Nieco ponad 30 lat później, w 31 sierpnia 1675 roku, w zamek trafia piorun, który wznieca pożar. Zamek popada w ruinę.

Dopiero w XIX wieku do Zamku powraca życie za sprawą turystów. W 1860 roku otwiera się tu schronisko. Po wojnie w jednym z pomieszczeń Zamku-schroniska turystycznego zostaje otwarte niewielkie muzeum. W 1956 roku ze studentami nocował tu Karol Wojtyła - fakt ten został upamiętniony pomnikiem.

Trasa na Zamek Chojnik w Jeleniej Górze

W dzielnicy Sobieszów bez problemu zostawicie samochód na jednym z płatnych parkingów. Stąd na zamek dojdziecie dwoma szlakami - czerwonym (łatwiejszym) i czarnym (trudniejszym). Jeśli oceniacie swoją kondycję jako średnią, wybierzcie czerwony, bardziej rekreacyjny szlak. Dojście do celu zajmie Wam ok. godzinę.

Atrakcje w okolicy Zamku Chojnik - co jeszcze zwiedzić?

Zamek Chojnik z psem. Czy można wejść z czworonogiem?

Zamek Chojnik można zwiedzić z psem. Pies musi jednak przez cały czas pozostawać na smyczy - zamek znajduje się na terenie Parku Narodowego.

Zobacz też: Najpiękniejsze zamki w Polsce do zwiedzania - zdjęcia. Ile ich jest łącznie? Który jest największy?

QUIZ: Jak dobrze znasz polskie zamki? Sprawdź, czy rozpoznasz je po zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe - gdzie znajduje się ten słynny zamek?
Najlepsze atrakcje w Polsce. Co zobaczyć? Najwyżej oceniane obiekty to zamki