Wizz Air

i

Autor: Materiały prasowe

PODRÓŻE

Wizz Air stawia na ekologię. Linia lotnicza ogłosiła nowe cele na najbliższe lata

2024-04-12 16:00

Wizz Air nie tylko odnawia flotę i chwali się nowymi połączeniami z Polski za granicę, ale pokazuje również swoje ambitne plany, które nawet zaczyna już wdrażać. Tym razem chodzi o ekologię, a dokładniej ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z lotnictwa.

Wizz Air z przyjemnością ogłosił swoje nowe cele w dążeniu do zasilania 10% swoich lotów zrównoważonym paliwem lotniczym (SAF) do roku 2030. Ten nowy cel to znaczący krok w strategii zrównoważonego rozwoju linii i opiera się na bieżących inwestycjach Wizz Air w rozwój SAF. Aby osiągnąć nowe założenia, firma wzywa całą branżę do szerszych działań w celu zwiększenia produkcji SAF, wzywając decydentów do usunięcia obecnych barier we wdrażaniu SAF na dużą skalę. Informacja została ogłoszona 11 kwietnia 2024 r. podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Firefly, innowacyjną brytyjską firmą zajmującą się biopaliwami. Wizz Air wspiera Firefly od 2023 roku, a ich partnerstwo umożliwi WIZZ dostarczenie do 525 000 ton SAF w ciągu 15 lat do swoich operacji w Wielkiej Brytanii, począwszy od 2028 r.

IGNACY vs. HITY 2003. Jego wiedza muzyczna jest szokująca!

Wizz Air stawia na zrównoważony rozwój

Nowe aspiracje jeszcze bardziej wzmacniają pozycję Wizz Air jako lidera branży w zakresie zrównoważonego rozwoju i będą stanowić podstawę zaangażowania linii w redukcję emisji dwutlenku węgla na pasażera/km o 25% do 2030 roku. Linia, w dalszym ciągu będzie będzie realizować szersze inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym ambitny plan odnowy floty oraz wydajne i niskokosztowe operacje. Linia Wizz Air korzysta z samolotów wyposażonych w najnowszą technologię i przywiązuje dużą wagę do poziomu wypełnienia miejsc i współczynnika obciążenia, aby zapewnić możliwie najbardziej zrównoważony charakter swoich bieżących operacji.

Dodajmy, że Wizz Air jest liderem branży lotniczej z najniższą emisją dwutlenku węgla na pasażera/km wśród swoich konkurentów i nadal dąży do znacznego zmniejszenia intensywności emisji CO2 do 2030. W 2023 roku Wizz Air osiągnął rekordowo niski średni roczny wynik intensywności CO2, który wyniósł 51,5 grama na pasażera/km, co oznacza redukcję o 6,8% rok do roku.

Wizz Air świętuje w tym roku dwie dekady transformacji, przekształcając się z małej linii lotniczej w światowego lidera zrównoważonego lotnictwa i niskokosztowych podróży. Oprócz odnawiania floty i wydajności operacyjnej, zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych pochodzących z lotnictwa. Nasza inwestycja w firmę Firefly, która może potencjalnie zmniejszyć emisję w całym cyklu życia o 100 000 ton ekwiwalentu CO2 rocznie, podkreśla nasze zaangażowanie we wprowadzanie stosowania SAF do głównego nurtu naszej działalności do roku 2030. Jednakże osiągnięcie tych aspiracji wymaga znacznego zwiększenia produkcji i wdrażanie SAF. Dlatego wzywamy decydentów, aby usunęli bariery we wdrażaniu SAF na dużą skalę poprzez zachęcanie do produkcji, zapewniania wsparcia cenowego i wykorzystywania dodatkowych zrównoważonych surowców do produkcji biopaliw." - powiedziała Yvonne Moynihan, dyrektorka ds. korporacyjnych i ESG w Wizz Air