Malta

i

Autor: Malta Tourism Authority Malta. Festa na liście dziedzictwa UNESCO

Malta

Malta z kolejnym skarbem na liście dziedzictwa UNESCO. To popularne święto religijne

2024-01-09 17:23

Festa - tradycyjne maltańskie święto religijne - zostało uznane przez UNESCO za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego Malty. To niezwykłe wyróżnienie dla kraju i wyraz poszanowania jego tradycji.

Dla niektórych to wydarzenie to śródziemnomorski wyraz przywiązania mieszkańców Malty do wiary chrześcijańskiej. Inni twierdzą, że jest to sposób na kultywowanie lokalnej tradycji i tożsamości, która sięga czasów XVI wieku. Nie bez znaczenia jest także to, iż festa łączy mieszkańców Malty - bez względu na to skąd pochodzą. Dlatego aby poczuć prawdziwy klimat tego śródziemnomorskiego kraju, trzeba odwiedzić jedną z wielu odbywających się fest.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nowa atrakcja turystyczna na Malcie. Pierwsza tego typu na świecie!

BLACK FRIDAY I NAJGORSZE ZAKUPY POLAKÓW | WYWIADEX Radio ESKA

Czym są festy?

Festa to połączenie kolorowego festiwalu i święta religijnego (uczczenie patrona każdego miasta lub wioski). Odbywa się ona przez tydzień w każdej parafii pomiędzy kwietniem a październikiem. Festa feście jest nierówna. Obecnie na Malcie i Gozo można naliczyć 95 tego typu wydarzeń, które mają miejsce co tydzień w różnych miasteczkach i wioskach. Najwięcej z nich jest organizowanych w okresie letnio-wakacyjnym.

Każda z nich obejmuje paradę uliczną, koncerty muzyczne oraz fajerwerki. W ostatnim dniu dochodzi do jej zwieńczenia w postaci procesji, podczas której posąg lokalnego patrona kościoła jest prowadzony przez duchownych i w towarzystwie członków parafii i orkiestr marszowych. Z tej okazji ulice są barwnie przystrojone. Każda festa to czas radości, dlatego przez cały czas tego święta dominuje podniosła atmosfera. Wraz z powrotem figury patronat do kościoła przy oklaskach i wiwatach, święto oficjalnie kończy się.

Oto kilka przykładowych festów, które odbywają się na Malcie:

  • Festa di San Giljan w St. Julian’s (Malta)
  • Festa di Santa Marija w Valletcie (Malta)
  • Festa di San Pawl il-Baħar w St. Paul's Bay (Malta)
  • Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta)
  • Festa di Santa Marija w Gozo
  • Festa di Madonna tal-Gilju w Mqabba (Malta)
Malta

i

Autor: Malta Tourism Authority Malta - festa
Malta

i

Autor: Malta Tourism Authority Malta - festa

Festa nie jest jedynym elementem tożsamości maltańskiej, której szczególny status przyznało UNESCO w przeciągu ostatnich lat. Dołącza ona m.in. do Għany (maltańskiej pieśni ludowej) oraz ftiry (pieczywa), które zostały wpisane na listę odpowiednio w 2021 i 2020 roku.