Ostrzyca, Wulkany w Polsce

i

Autor: PRZEMYSLAW GRAF/REPORTER Ostrzyca - szczyt na Pogórzu Kaczawskim zwany Ślaską Fudżijamą

Dolny Sląsk

Kraina Wygasłych Wulkanów. Przepiękna atrakcja turystyczna Dolnego Śląska

2024-04-08 9:18

Na Dolnym Śląsku znajduje się największe skupisko wygasłych wulkanów, które stanowią jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu. Liczne szlaki turystyczne, pozwalają podziwiać górzyste pejzaże i bujną roślinność, której nie ma nigdzie indziej.

Na Dolnym Śląsku znajdują się wzniesienia, które są pozostałością po wulkanach. Miliony lat temu pluły gęstą, gorącą lawą i buchały wulkanicznym pyłem. Teraz obszar ten nazywany jest Krainą Wygasłych Wulkanów. Rozciąga się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą i zajmuje obszar 1,3 tys. km kw.

Eska Daje Szkołę - Król Karol

Kraina Wygasłych Wulkanów - co zwiedzić?

Liczne szlaki turystyczne znajdujące się na terenie Dolnego Śląska zachęcają do odwiedzenia Krainy Wygasłych Wulkanów, która jest geologicznym rajem z setką malowniczych miejsc, sekretnych zakątków, warownych zamków, zabytkowych kościołów, pomników przyrody oraz unikatowej roślinności, która powstała na wulkanicznych glebach, które mają niezwykłe właściwości chemiczne.

Na obszarze Dolnego Śląska powstał Geopark, który ma na celu promować to niezwykłe dziedzictwo geologiczne oraz bogatą historię śląskiego terenu, a także zwiększać atrakcyjność turystyczną regionu.

Jednym z najsłynniejszych wzniesień powstałych po wygaśnięciu wulkanu jest Ostrzyca (501 m n.p.m.), zwana polską Fudżijamą, która jest najwyższym wzniesieniem Pogórza Kaczawskiego.

Grodzieniec (389 m n.p.m.) to wzgórze, na szczycie którego, znajduje się piękny, warty odwiedzenia średniowieczny zamek. Na uwagę zasługuje równiż wzgórze Rataj (350 m n.p.m.) - to niezwykłe miejsce, na którym można obejrzeć zastygłą lawę, tworzącą pionowe pasy.

Warto również zatrzymać się na dłużej w okolicy wzgórza Wielisławka (375 m n.p.m.), gdzie można skorzystać z noclegu, a także zwiedzić 100- metrową jaskinię oraz odrestaurowany młyn. Rodogost (398 m n.p.m.) to z kolei idealne miejsce na dłuższą przerwę. Można tu skorzystać z rozstawionych wiat, zrobić ognisko i podziwiać położone w oddali Sudety.

To tylko niektóre z atrakcji Krainy Wygasłych Wulkanów. Turyści równie chętnie korzystają z platformy widokowej Okole, z której rozciąga się cudowny widok na Karkonosze, Wąwóz Myśliborski, który jest najdłuższym i najgłębszym wąwozem wschodniej części Pogórza Kaczawskiego.