Porady

Booking - jak rezerwować, by nie przepłacić za nocleg? Jak oszczędzić na Airbnb? Porady

Szukacie noclegu, a ceny znów bez powodu się zmieniły, albo doliczono Wam potężną prowizję? Doradzamy, jak rezerwować nocleg na Bookingu i Airbnb, żeby nie przepłacić. Wystarczy kilka prostych kroków - sprawdźcie nasze porady!

Spis treści

  1. Porównaj ceny z wersją mobilną
  2. Znalazłeś potencjalny nocleg, ale szukasz dalej? Nie zamykaj karty przeglądarki
  3. Sprawdzaj lokalizację i komunikację
  4. Porównaj cenę na Bookingu z ceną na stronie hotelu
  5. Airbnb - czy da się tu oszczędzić?

Jeśli nocleg wydaje Wam się tani, nie znaczy, że nie może być jeszcze tańszy. Szukając apartamentu czy hotelu dla siebie, zarówno na Bookingu, jak i na Airbnb, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które uchowają nas od niepotrzebnego przepłacenia za usługę. Przeczytaj o nich poniżej lub przewiń naszą galerię, by zobaczyć porady.

Porównaj ceny z wersją mobilną

Booking wprowadził osobne zniżki za korzystanie z wersji mobilnej strony. Jeśli szukamy noclegu na komputerze, warto wyszukać tę samą ofertę na telefonie. Bardzo możliwe, że zniżki "mobilne" będą większe niż te, które zagwarantuje nam np. program Genius. 

Działa to też w drugą stronę - jeśli szukamy na telefonie, warto porównać ceny na PC.

Znalazłeś potencjalny nocleg, ale szukasz dalej? Nie zamykaj karty przeglądarki

Po wybraniu interesującej nas oferty, otworzy się ona w nowej karcie przeglądarki. Nierzadko zdarza się, że po zamknięciu jej, gdy wejdziemy w ofertę ponownie, cena jest już wyższa. Dlatego też jeśli jesteśmy już prawie pewni, że to właśnie ją chcemy wybrać, na wszelki wypadek zostawmy kartę otwartą.

Zobacz też: Hotel-zamek. W których polskich zamkach można spać? Ceny, zdjęcia

Sprawdzaj lokalizację i komunikację

Nie wszystkie sposoby ograniczają się do technologii. Szukając noclegu, warto sprawdzić, jaki gwarantuje dojazd do interesujących nas atrakcji - jeśli obiekt zlokalizowany jest blisko stacji metra lub dojazd do centrum jest sprawny, warto rozważyć taką ofertę.

Hotele i pensjonaty oddalone od centrum miasta będą tańsze, a do tego często, by przekonać do siebie klientów, o wiele bardziej dbają o standard pokoju i czystość. Polecamy przekleić adres w Google Maps i wyszukać trasę pomiędzy nim a centrum, dworcem lub innym miejscem, które chcemy odwiedzić. Może się okazać, że taka podróż zajmie nam mniej czasu, niż pokonywanie trasy na nogach z droższego hotelu położonego bliżej centrum.

Porównaj cenę na Bookingu z ceną na stronie hotelu

Zdarza się, że na Bookingu ceny są wyższe niż na stronie hotelu, nad którym się zastanawiamy, dlatego warto porównać je przed podjęciem decyzji.

Można też zadzwonić do hotelu i zapytać o cenę pokoju bez rezerwacji - wykupionego na miejscu, od razu. W tym przypadku może się okazać jeszcze niższa niż na stronie. Zdecydowanie jest to opcja dla osób, którym nie przeszkadza brak planu i gwarancji noclegu. Istnieje bowiem ryzyko, że po przyjeździe nie zastaniemy wolnych pokojów w hotelu, który sobie upatrzyliśmy. Z tej metody polecamy korzystać poza sezonami i weekendami lub w mało popularnych obiektach i miastach.

Przeczytaj też: 7 sposobów na tanie wakacje - jak oszczędzić i nie przepłacić?

Airbnb - czy da się tu oszczędzić?

Na Airbnb, alternatywie dla Bookingu, nie za bardzo da się oszczędzić na technikaliach. Ceny są mocno regulowane przez serwis. Jeśli gospodarz proponuje nam oszczędność, sugerując płatność "pod stołem", zdecydowanie nie powinniśmy się na taką propozycję godzić - w przypadku oszustwa nie będziemy chronieni przez regulamin Airbnb.

Opłaty serwisowe na Airbnb - jak ich uniknąć?

Jeśli chodzi o uciążliwe i naliczane przez Airbnb opłaty serwisowe, warto wiedzieć, że ich wysokość po stronie gościa, według instrukcji opłat, w większości nie przekracza "14,2% częściowej sumy rezerwacji". Tak - "w większości". Niestety, nawet opłaty rzędu paru tysięcy mieszczą się w regulaminie, nie mamy więc jak z tym zawalczyć.

Jeśli widzimy opłatę serwisową na liście składowych ceny naszego noclegu, a jej wysokość przekracza nawet tysiąc, być może warto po prostu wynająć coś innego? Opłaty serwisowe po stronie gościa nie są stosowane przez każdego gospodarza - często biorą je oni na siebie (ich obowiązują niższe stawki) i wliczają w cenę noclegu, doliczając do niego ewentualnie jednorazową opłatę za sprzątanie. Uniknięcie opłaty serwisowej jest zatem dość proste.

Inne promocje na Airbnb

Niektórzy gospodarze stosują promocje na pobyty o określonej długości. Warto sprawdzić, czy po ustawieniu pobytu na 7 lub 14 dni nie naliczy nam się dodatkowa zniżka. Nie wykluczone, że opłaci nam się wydłużyć pobyt o jeden dzień.

Zobacz też: Sposób na upały? Tężnie solankowe. Gdzie są, jak działają, na co pomagają i jak często korzystać?