Porady

7 sposobów na tanie wakacje - jak oszczędzić i nie przepłacić?

Co robić, by nie przepłacić za wakacje? Oto 7 prostych sposobów, by zapłacić mniej za wczasy - zarówno za nocleg, jak i podróż, ale też za jedzenie w czasie pobytu.

Spis treści

  1. Zamiast hotelu - camping
  2. All inclusive last minute zamiast ofert w pełnej cenie
  3. Pociąg lub autokar zamiast samolotu
  4. Zamiast mórz i oceanów - jeziora
  5. Rezerwowanie z wyprzedzeniem zamiast impulsywnych decyzji
  6. Nocleg z kuchnią zamiast paragonów grozy
  7. Przemyślane tankowanie zamiast szukania stacji na ostatnią chwilę

Wszyscy znamy te problemy. Znaleźliśmy tanie bilety lotnicze, ale ceny noclegów zwalają z nóg. Kurs waluty i koszty życia na miejscu przyprawiają o ból głowy, podobnie jak koszty paliwa zagranicą. Często z tego powodu całkowicie rezygnujemy z wyjazdu zagranicznego. Wczasy w Polsce powoli przestają być znacznie tańszą alternatywą - tutaj skutecznie zniechęcają nas podobne problemy - paragony grozy, horrendalne ceny noclegów w miejscowościach turystycznych i albo bardzo drogie, albo bardzo długie dojazdy na miejsce.

Na szczęście są sposoby, by jak najbardziej obniżyć koszty urlopu w miejscu, które chcemy odwiedzić.

Zamiast hotelu - camping

Zarówno w Polsce, jak i poza nią, pola namiotowe zawsze stanowią tanią alternatywę dla hotelu. Z reguły im mniejszy namiot, tym niższa cena. W Polsce za dobę jedna osoba zapłaci od 20 do 40 zł. Przyłączenie parceli do prądu to dodatkowy koszt, ale urządzenia ładować można w trasie lub w lokalach gastronomicznych z gniazdkami elektrycznymi dostępnymi dla klientów. Zapłacimy również za dostęp do prysznica. Ceny na zagranicznych campingach będą oczywiście proporcjonalnie większe, jednak warto mieć na uwadze, że bardzo często są to miejsca bardziej nowoczesne i zapewniające większy komfort pobytu. Na campingu możemy również gotować, jeśli weźmiemy ze sobą kuchenkę turystyczną.

Przeczytaj też: Camping - co zabrać pod namiot? Radzimy, czego nie zapomnieć na wakacje

Jest to opcja przede wszystkim dla osób zmotoryzowanych, ale jeśli campingujemy kompaktowo, bez problemu zabierzemy się ze wszystkim do pociągu czy autokaru.

All inclusive last minute zamiast ofert w pełnej cenie

Jeśli celem jest po prostu wyjazd i odpoczęcie przy basenie w ciepłych krajach, a pracodawca nie wymaga od nas planowania wczasów na pół roku wstecz, polowanie na oferty last minute sprawdzi się idealnie. Polecamy szukać okazji bez dojazdu własnego (chyba że właśnie trafiliśmy na supertanie bilety lotnicze) i all inclusive, z zagwarantowanymi posiłkami i napojami.

Ponadto, nagłe wakacje w kraju, w którym nigdy dotąd nie planowaliśmy urlopować, mogą się okazać dodatkowo ekscytujące!

Zobacz też: Tanie wakacje za granicą. Gdzie jechać? Ile zapłacimy za all inclusive nad morzem?

Pociąg lub autokar zamiast samolotu

Wciąż mało osób wie, że polskimi kolejami dojedziemy niedrogo do atrakcyjnych turystycznie miast Europy. Alternatywą dla samolotów są też autokary z kursami międzynarodowymi. Te drugie często jednak zatrzymują się na przystankach znacznie oddalonych od centrum. Pociągi - na dworcach głównych w samym środku miasta. 

Rezygnując z samolotu niwelujemy koszty nierzadko drogich kursów transferowych z lotniska, nie musimy też dopłacać za nadanie bagażu. Bilety kupione z odpowiednim wyprzedzeniem zagwarantują nam tani przejazd również w sezonie.

Oczywiście wyszukiwanie promocji na tanie loty również znacznie obniży koszt wakacji.

Przeczytaj też: Pociągiem po Europie. Gdzie dojedziemy koleją taniej niż samolotem? Kierunki, ceny, jak kupić tanie bilety

Zamiast mórz i oceanów - jeziora

Jeziora to wciąż mało doceniany kierunek, tymczasem nie jest on wcale mniej atrakcyjny. Dzięki temu jednak wciąż stanowi tańszą alternatywę na wakacje w Polsce i poza nim. Taniej nie wypoczniemy oczywiście w miejscach tak popularnych jak jezioro Como we Włoszech, ale Balaton od czasów PRL-u przyciąga Polaków niskimi cenami i pięknymi widokami.

Wczasy na Mazurach zapewnią nam "wodne" wakacje, opalanie i z roku na rok coraz lepsze warunki noclegowe - od pól namiotowych po hotele i SPA. Dodatkowa zaleta? Zdecydowanie mniej tłumów.

Przeczytaj też: Wakacje 2023 - kąpieliska i jeziora - gdzie pojechać na weekend? Oto najpiękniejsze miejsca w Polsce!

Rezerwowanie z wyprzedzeniem zamiast impulsywnych decyzji

O ile nie przyjmujemy strategii polowania na oferty last minute, koszty znacznie zmniejszy nam wcześniejsze zaplanowanie wyjazdu i zarezerwowanie oraz kupienie wszystkiego, co tylko możliwe, z wyprzedzeniem. Dotyczy to zarówno noclegu, jak i podróży, ale i koniecznych zakupów

Rezerwując nocleg, warto sprawdzić, czy pośrednik nie zawyża stawek i porównać ceny na oficjalnej stronie hotelu czy pensjonatu. Kupując bilety lotnicze, kolejowe czy autobusowe z wyprzedzeniem nie tylko znacznie obniżymy ich cenę, ale i w niektórych przypadkach zagwarantujemy sobie lepsze miejsca. Z kolei jeśli czekają nas typowo wakacyjne zakupy, warto zrobić je przed sezonem, gdy łatwiej trafić na przeceny.

Jak dobrze pamiętasz wczasy w PRL-u? Quiz

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto słynęło w PRL-u z plaży nudystów?

Nocleg z kuchnią zamiast paragonów grozy

W im większym składzie jedziemy na wakacje, tym większe będą koszty za posiłki w lokalach. Rozwiązaniem jest znalezienie noclegu z dostępną kuchnią.

Pokoje z kuchnią znajdziemy w:

  • aparthotelach,
  • mieszkaniach wynajmowanych krótkoterminowo,
  • a nawet w niektórych hotelach.

Gotować możemy również na polach namiotowych, jeśli zdecydujemy się na taką formę wypoczynku. Potrzebna będzie gazowa kuchenka turystyczna, garnki i inne potrzebne przybory kuchenne.

W ten sposób za posiłki zapłacimy w Polsce tyle, co w domu, a za granicą znacznie mniej niż w restauracjach i innych lokalach. Zjemy też zdecydowanie zdrowiej, jeśli alternatywą okazałby się fast food - prawdopodobnie najczęściej wybierana tania opcja posiłku poza Polską.

Przemyślane tankowanie zamiast szukania stacji na ostatnią chwilę

Rejestrowanie cen paliwa na każdej mijanej stacji benzynowej może być męczące dla kierowcy, ale na dłuższą metę pozwoli zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli wybieramy wyjazd poza Polskę. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto unikać tankowania przy autostradach i w wielkich miastach, a na najtańszej znalezionej stacji zatankować od pełna.

Zobacz też: Malediwy bez wyjeżdżania z kraju? Oto polskie "Lazurowe Wybrzeża" - gdzie są i czy można w nich pływać?