Zmiany na maturach utrudnią życie zdającym. Maturzysto sprawdź, co się zmieni!

2020-02-17 12:01
Rafal Gaglewski/REPORTER
Autor: Rafal Gaglewski/REPORTER

Dodatkowe kryterium na maturach, którego wcześniej nikt nie wymagał? Co, kiedy i dlaczego się zmieni? Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała zmiany w maturach. Czego możesz spodziewać się na egzaminie dojrzałości? Już teraz sprawdź szczegóły na ESKA.pl

Egzamin dojrzałości jest niewątpliwie stresującym przeżyciem dla wielu maturzystów. Uczniowie przez kilka lat szkoły średniej przygotowują się, aby z dobrymi wynikami zdać testy wiedzy. Obecnie każdy maturzysta podchodzi do testu obowiązkowo z co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jednak, aby otrzymać świadectwo dojrzałości nie musi go zaliczyć. Wystarczy, że uzyska minimum 30 procent punktów z każdego z trzech podstawowych pisemnych egzaminów maturalnych – język polski, matematyka oraz język obcy, a także dwóch ustnych – język polski oraz język obcy.

Dżuma - Albert Camus - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne

Matura 2023 będzie trudniejsza

Do tej pory egzaminy rozszerzone były tylko dodatkiem i nie było ustalonego progu zdawalności dla uczniów. Za trzy lata jednak wszystko się zmieni. Niestety pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów będą zmagać się z trudniejszą maturą i odczują zmiany najbardziej. Jak wynika z zapowiedzi dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, od 2023 roku o zdaniu matury i zaliczeniu podstawowych przedmiotów, będzie decydowało także uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo CKE rozważa wprowadzenie na egzaminie maturalnym nowych zadań, zwłaszcza na maturze z przedmiotów humanistycznych. Najbardziej miałaby zmienić się matura z języka polskiego. Przypominałaby wtedy egzamin z języka obcego, ponieważ aby rozwiązać dane polecenie, najpierw należałoby wysłuchać tekstu. Szerszy zakres lektur, dyktando, to także pomysły Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które miałyby wejść w życie. Dodatkowo CKE rozważa także zmiany w egzaminach z języków obcych na poziomie podstawowym. Test wiedzy zostałby poszerzony o pytania otwarte. Obecnie matura na poziomie podstawowym przewiduje tylko jedno takie zadanie.

Najprawdopodobniej zmiany zostaną wprowadzone, aby poprawić jakość kształcenia oraz zmotywować uczniów do osiągania lepszych wyników.

Najnowsze