Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

i

Autor: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/EAST NEWS Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

2023-02-05 17:09

O której godzinie zielona kometa 2023? Kiedy przeleci nad Polską? Oglądanie pędzącego po niebie zielono-niebieskiego obiektu na żywo będzie budzić duże emocje. Tym bardziej, że kometa C/2022 ostatni raz odwiedziła Układ Słoneczny około 50 tysięcy lat temu, gdy w swoich jaskiniach żyli neandertalczyczy. Przygotujcie sobie lornetkę lub mały teleskop i bądźcie pewni niezwykłego widowiska!

Zielona Kometa 2023 - co to jest?

Niewątpliwie to, kiedy i o której Zielona Kometa 2023 przeleci nad Polską bardzo interesuje miłośników astronomii. Będą mieć chwilę czasu, by przebadać obiekt, zmierzyć jego prędkość, wielkość i kształty. Choć tak naprawdę każdy z nas chce zobaczyć to wyjątkowe zjawisko, które ostatni raz miało miejsce 50 tysięcy lat temu. Oznacza to, że znalazła się blisko naszej planety w epoce kamienia łupanego, gdy na Ziemi żyli denisowianie czy chociażby neandertalczyczy. Na dobrą sprawę zielona kometa została odkryta w marcu ubiegłego roku. Obserwatorium w Stanach Zjednoczonych udowodniło, że mamy do czynienia z obiektem jednopojawieniowym, czyli takim, którego orbity są parabolami lub hiperbolami. Kometa C/2022 E3 porusza się po bardzo wydłużonej elipsie. 

Zielona Kometa 2023 - kiedy?

Zielona Kometa 2023 w pierwszej połowie stycznia przeszła przez punkt przysłoneczny i aktualnie z każdym kolejnym dniem znajdowała się coraz dalej od Słońca. Kometa 2 lutego 2023 minie Ziemię w odległości sięgającej około 42 miliony kilometrów. Wydaje się, że to bardzo dużo, jednak Polska Agencja Kosmiczna tłumaczy, że to zaledwie 1/3 odległości Ziemi od Słońca. Z niektórych miejsc Ziemi widoczna jest już 1 lutego.

Zima w Polsce 2023 - TEGO dnia uderzy bestia ze wschodu! Arktyczny atak śnieżycy

Zaćmienie słońca 2022. Tłumy warszawiaków pod obserwatorium astronomicznym UW

Zielona Kometa 2023 - o której godzinie?

Godzina, kiedy zielona kometa 2023 stanie się widoczna dla człowieka nie jest dokładnie ustalona. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2023 można było zobaczyć ją w Małopolsce. 1 lutego znajdzie się w konstelacji Żyrafy, czyli w gwiazdozbiorze okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. Jeszcze bardziej widoczna będzie w nocy z 1 na 2 lutego. Jasność komety powinna być większa rosła, ale i tak najlepiej zaopatrzyć się w lornetkę na statywie, a w idealnej sytuacji, w mały teleskop. Kometę wyróżnia oryginalny, zielono-niebieski odcień, więc bez problemu powinniście ją dostrzec.

Sonda
Będziesz obserwować zieloną kometę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE