Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

i

Autor: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/EAST NEWS Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

Zielona Kometa 2023 - O KTÓREJ GODZINIE oglądać? Kiedy będzie widoczna na żywo?

2023-02-05 17:09

O której godzinie zielona kometa 2023? Kiedy przeleci nad Polską? Oglądanie pędzącego po niebie zielono-niebieskiego obiektu na żywo będzie budzić duże emocje. Tym bardziej, że kometa C/2022 ostatni raz odwiedziła Układ Słoneczny około 50 tysięcy lat temu, gdy w swoich jaskiniach żyli neandertalczyczy. Przygotujcie sobie lornetkę lub mały teleskop i bądźcie pewni niezwykłego widowiska!

Zielona Kometa 2023 - co to jest?

Niewątpliwie to, kiedy i o której Zielona Kometa 2023 przeleci nad Polską bardzo interesuje miłośników astronomii. Będą mieć chwilę czasu, by przebadać obiekt, zmierzyć jego prędkość, wielkość i kształty. Choć tak naprawdę każdy z nas chce zobaczyć to wyjątkowe zjawisko, które ostatni raz miało miejsce 50 tysięcy lat temu. Oznacza to, że znalazła się blisko naszej planety w epoce kamienia łupanego, gdy na Ziemi żyli denisowianie czy chociażby neandertalczyczy. Na dobrą sprawę zielona kometa została odkryta w marcu ubiegłego roku. Obserwatorium w Stanach Zjednoczonych udowodniło, że mamy do czynienia z obiektem jednopojawieniowym, czyli takim, którego orbity są parabolami lub hiperbolami. Kometa C/2022 E3 porusza się po bardzo wydłużonej elipsie. 

Zielona Kometa 2023 - kiedy?

Zielona Kometa 2023 w pierwszej połowie stycznia przeszła przez punkt przysłoneczny i aktualnie z każdym kolejnym dniem znajdowała się coraz dalej od Słońca. Kometa 2 lutego 2023 minie Ziemię w odległości sięgającej około 42 miliony kilometrów. Wydaje się, że to bardzo dużo, jednak Polska Agencja Kosmiczna tłumaczy, że to zaledwie 1/3 odległości Ziemi od Słońca. Z niektórych miejsc Ziemi widoczna jest już 1 lutego.

Zima w Polsce 2023 - TEGO dnia uderzy bestia ze wschodu! Arktyczny atak śnieżycy

Zaćmienie słońca 2022. Tłumy warszawiaków pod obserwatorium astronomicznym UW

Zielona Kometa 2023 - o której godzinie?

Godzina, kiedy zielona kometa 2023 stanie się widoczna dla człowieka nie jest dokładnie ustalona. W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2023 można było zobaczyć ją w Małopolsce. 1 lutego znajdzie się w konstelacji Żyrafy, czyli w gwiazdozbiorze okołobiegunowym nieba północnego pomiędzy Gwiazdą Polarną a Woźnicą. Jeszcze bardziej widoczna będzie w nocy z 1 na 2 lutego. Jasność komety powinna być większa rosła, ale i tak najlepiej zaopatrzyć się w lornetkę na statywie, a w idealnej sytuacji, w mały teleskop. Kometę wyróżnia oryginalny, zielono-niebieski odcień, więc bez problemu powinniście ją dostrzec.

Sonda
Będziesz obserwować zieloną kometę?