wiosna

i

Autor: pixabay.com

Wiosna astronomiczna a kalendarzowa 2023. Czym się różnią i na czym polegają?

2023-03-12 9:58

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2023? To pytanie może mieć dwie różne odpowiedzi w zależności od tego, czy pytamy o kalendarzową, czy o astronomiczną porę roku. Czym to się właściwie różni i dlaczego rozpoczęcie wiosny ma dwie inne daty? Odpowiadamy!

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne pożegnanie zimy i przywitanie cieplejszej pory roku. Warto jednak zaznaczyć, że to jeszcze nie oznacza, że pogoda ulegnie poprawie w ciągu jednej doby, a rtęć na termometrze momentalnie powędrują do góry. Mimo wszystko, dni zaczną robić się coraz dłuższe, a natura za oknem będzie powoli nabierać kolorów. Wielu z nas zadaje sobie każdego roku to samo pytanie - kiedy rozpoczyna się wiosna? I chociaż odpowiedź mogłaby wydawać się prosta, to wcale nie jest taka oczywista.

Horoskop miłosny na wiosnę 2023. Te znaki zodiaku będą mieć sporo kłopotów

ZRÓB FORMĘ NA LATO W 3 DNI | ESKA XD - Fit vlog #49

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny kalendarzowej?

Na wstępnie musimy wspomnieć, że data rozpoczęcia wiosny kalendarzowej nie musi pokrywać się z datą rozpoczęcia wiosny astronomicznej. To zupełnie dwa inne terminy, chociaż często do siebie zbliżone. Wiosna kalendarzowa zawsze przypada na 21 marca i oczywiście nie inaczej jest w 2023 roku. To swego rodzaju symboliczne pożegnanie mroźnej zimy, które jest również obchodzone, m.in w szkołach.

Sonda
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?

Co to jest astronomiczna wiosna?

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2023 roku wypada w poniedziałek 20 marca. Różnica między wiosną astronomiczną a kalendarzową jest taka, że ta pierwsza ma datę ruchomą. Pora roku zaczyna się dokładnie w tym momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. Co ciekawe, to nie wszystkie pojęcia związane z wiosną, ponieważ istnieje również tzw. rozpoczęcie meteorologiczne. Według tego terminu wiosna zaczyna się dokładnie 20 dni przed kalendarzową.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE