Święta prawosławne Wielkanoc 2021 - kiedy i jakie są tradycje?

2021-04-02 12:00
Wielkanoc prawosławna
Autor: pixnio.com/Marko Milivojevic (CC0 Public Domain)

Wielkanoc 2021 już za kilka dni. W tym roku niedziela wielkanocna przypada na 4.04.2021 roku. Tego dnia prawie wszyscy zasiądziemy do stołów w rodzinnym gronie. Prawie, ponieważ niektórzy obchodzą święta w innym terminie. Mowa o wyznawcach religii prawosławnej. Kiedy obchodzą Wielkanoc oraz jakie mają tradycje? Szczegóły prawosławnej Wielkanocy 2021 znajdziecie poniżej.

Wielkanoc 2021 odbędzie się 4.04.2021 - tego dnia święta obchodzić będą chrześcijanie. Jednak nie wszyscy obchodzą święta w tym samym czasie. Kościół prawosławny ma swój własny kalendarz świąt. Tak jak Boże Narodzenie obchodzą w innym terminie, tak też dzieje się z Wielkanocą. Prawosławni obchodzą święta około miesiąc później. W tym roku do stołów zasiądą w niedzielę 2 maja. We wierze wschodniej Wielkanoc przypada na pierwszą niedzielę po pełni księżyca według kalendarza juliańskiego po obchodach Paschy żydowskiej. Prawosławni Wielkanoc często nazywają "świętem świąt", dlatego że to najważniejszy dzień w ich wierze. Ich tradycje różnią się od tych chrześcijańskich. Jak obchodzą święta?

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Wielkanoc prawosławna - obchody w cerkwi

W niedzielę wielkanocną prawosławne świątynie się bogato ozdobione kwiatami, białymi szatami oraz światłami. Ważny jest całun, czyli tkanina, na której widnieje wizerunek Chrystusa. Dzień wcześniej, w Wielką Sobotę, odbywa się procesja, a następnie czuwanie, które trwa do późnych godzin nocnych. Cała liturgia jest odśpiewana.

Wielkanoc prawosławna - co w koszyczku?

Prawosławni podobnie jak chrześcijanie świecą koszyki z pokarmem. Znajdują się w nim mięso, pascha serowa, babka wielkanocna, kandyzowane owoce, migdały, orzechy. Nie może zabraknąć także jajek, które malowane są na charakterystyczny czerwony kolor. Wszystkie potrawy mają być symbolem dostatku.

Najnowsze