Urlop wypoczynkowy przedłużony do 35 dni w roku. Kogo i kiedy obowiązują zmiany?

2020-09-28 13:09 Patrycja Obarowska
urlop
Autor: Pixabay.com

Urlop wypoczynkowy 2020 przedłużony do 35 dni w roku! Kogo dokładnie obowiązują dodatkowe dni wolne od pracy i naniesione zmiany? Dowiedźcie się więcej o zmianach w prawie pracy na ESKA.pl!

Urlop wypoczynkowy 2020: zmiany i dodatkowe dni wolne od pracy ucieszą wszystkich ciężko pracujących. Okazuje się, że już w tym roku pojawiły się zmiany w prawie pracy, co oznacza zmiany w urlopie wypoczynkowym! Jak będą wyglądać dni wolne od pracy i kogo dotyczą naniesione zmiany? Urlop za rok 2020 przysługuje od 1 stycznia 2020 roku, dlatego też plany urlopów dla wszystkich pracowników firmy przygotowały dostatecznie wcześniej, ponieważ były one gotowe już w grudniu 2019 roku. Jak stanowi kodeks pracy, urlop wypoczynkowy jest płatny i coroczny, jednak przysługuje tylko i wyłącznie osobom mającym umowę o pracę. W przypadku innego rodzaju umowy, czy o dzieło czy zlecenie, urlop wypoczynkowy dla pracowników nie przysługuje. Unia Europejska z uwagi na wydłużenie wieku emerytalnego chce przedłużyć wymiar urlopu wypoczynkowego do 35 dni, aby w ten sposób zrekompensować pracownikom nową reformę emerytalną. Kogo i od kiedy będzie dotyczyła zmiana w prawie pracy? 

Urlop wypoczynkowy 2020 - 35 dni w roku 

Urlop wypoczynkowy w 2020 roku ma zostać przedłużony do 35 dni w roku, czyli uprawnienia urlopowe będą zwiększone o 1/3. Pracownikom będzie przysługiwać 9 dodatkowych dni płatnego urlopu więcej niż do tej pory. 

Urlop wypoczynkowy - ile dni?

Ilość dni urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. Dotychczas wyglądało to następująco: 

  • Staż do 10 lat – 20 dni urlopu
  • Co najmniej 10 lat stażu – 26 dni

Urlop wypoczynkowy 2020 - od kiedy 35 dni?

Urlop wypoczynkowy 2020 dłuższy niż dotychczas? Dokładnie od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet, co oznacza, że nawet jeśli dyrektywa UE wejdzie w życie, nie będzie ona dotyczyć Polaków.

Urlop wypoczynkowy 2020 - jak liczyć staż pracy? 

Długość urlopu wypoczynkowego zależy od długości stażu pracy. Jak go obliczyć? 

  • Ukończenie szkoły zawodowej - 3 lata do stażu pracy.
  • Średnia szkoła zawodowa - 5 lat do stażu pracy.
  • Liceum ogólnokształcące lub technikum - 4 lata do stażu pracy.
  • Szkoła policealna - 6 lat do stażu pracy.
  • Studia - tytuł magistra - 8 lat do stażu pracy.
Urlop macierzyński

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze