Urlop 2020 - dodatkowe DWA DNI WOLNE za święta! Kiedy przysługują, za jakie dni i dlaczego?

2020-08-11 13:21 Rafał Wróblewski
Urlop 2020 - dodatkowe DWA DNI WOLNE za święta! Kiedy przysługują, za jakie dni i dlaczego?
Autor: Adam Staskiewicz / East News Urlop 2020 - dodatkowe DWA DNI WOLNE za święta! Kiedy przysługują, za jakie dni i dlaczego?

Co powiecie na DODATKOWE dwa dni wolne? Na pewno ta wiadomość was ucieszyła i jesteście zaciekawieni, jak to możliwe. Oprócz standardowych dni urlopowych, świąt państwowych, wolne otrzymacie za zapiskę w kodeksie pracy. O co dokładnie chodzi? Tematowi przyjrzeliśmy się na ESKA.pl.

Urlop 2020dwa dni wolne dodatkowo za święta z pewnością bierzecie bez większych namysłów. W końcu to więcej czasu na spędzenie czasu z przyjaciółmi, zabawę, pobyt za miastem lub po prostu odpoczynek i regenerację sił. Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście urlopu, to możecie sobie go sprytnie przedłużyć. Oprócz 20 i 26 dni wolnych wynikających z kodeksu pracy, w tym roku przysługują każdemu właśnie dwa dodatkowe dni wolne od pracy 2020. Pierwsza taka okazja na ekstra wypoczynek już za miesiąc. Kiedy przysługują dwa dni wolne? Za jakie dni i dlaczego? Zanim poznacie odpowiedź na te pytania, sprawdźcie swoją finansową przyszłość rozwiązując poniższy QUIZ:

Dwa dodatkowe dni wolne 2020 - kiedy, dlaczego

Dwa dodatkowe dni wolne 2020 mogą okazać się dla wielu osób zbawienne. Macie do załatwienia sprawę, a może po prostu chcecie przedłużyć sobie urlop, by nabrać jeszcze więcej sił. Dodatkowy czas na labę nie wziął się z niczego. Chodzi o dzień wolny za święto (ustawowo wolne), które wypada w sobotę. Takie rozwiązanie wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2012 roku. Wówczas wprowadzono zmianę w kodeksie pracy przewidującą właśnie to, że każde święto państwowe wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 kodeksu pracy). W związku z tym każdy pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny w zamian za święto, które wypadało w sobotę. Zapisem tym objęte są osoby, które chodzą do pracy w trybie od poniedziałku do piątku.

W 2020 roku mamy dwa święta ustawowo wolne od pracy, które wypadają w sobotę. Dlatego też pracodawca zobowiązany jest udzielić dwa dodatkowe dni wolne za: 

 • 15 sierpnia 2020 r. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (sobota),
 • 26 grudnia 2020 r. - Drugi dzień Bożego Narodzenia (sobota).

Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, to większość pracodawców ustala, że w związku z przypadającym w sobotę (15 sierpnia 2020) Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ustala dzień wolny od pracy - 17 sierpnia 2020 (poniedziałek). Dowiedzcie się, jak to jest w Waszych zakładach pracy. Ciekawostką niech będzie to, że w 2019 roku żadne ze świąt nie wypadało w sobotę, więc nie było dodatkowych dni wolnych. 

Hity lata 2020 - to te piosenki będą królować w wakacje!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Wolne 2020 - kiedy, daty, terminy

Dni wolne od pracy 2020 ustalone są zgodnie z zapisami z Dziennika Ustaw z 2015 r. poz. 90. W tym roku, w sumie, jest 13 dni wolnych, w tym dwa dodatkowe, które wynikają z tego, że dane święto wypada w sobotę. Kiedy nie trzeba iść do pracy? Oto dokładne terminy do końca roku:

 • 1 stycznia (piątek) - Nowy Rok,
 • 6 stycznia (środa) - Święto Trzech Króli,
 • Pierwszy dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome),
 • Drugi dzień Wielkiej Nocy (święto ruchome),
 • 1 maja (sobota) - Święto Pracy,
 • 3 maja (poniedziałek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
 • Pierwszy dzień Zielonych Świątek (święto ruchome, ale w niedzielę),
 • Dzień Bożego Ciała (święto ruchome, ale w czwartek),
 • 15 sierpnia (niedziela) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
 • 1 listopada (poniedziałek) - Wszystkich Świętych,
 • 11 listopada (czwartek) - Narodowe Święto Niepodległości,
 • 25 grudnia (sobota) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 • 26 grudnia (niedziela) - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Najnowsze