Tranzyt Merkurego - co to jest? Kiedy i jak oglądać?

2019-11-11 10:54 MK
Tranzyt Merkurego
Autor: Paul Andrew/Solent News/East News

Wszelkiego rodzaju zjawiska astronomiczne zawsze cieszą się zainteresowaniem ludzi. Głównie ze względu na fakt, że niektóre z nich można zaobserwować na niebie raz na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. W listopadzie czeka nas tranzyt Merkurego. Co to jest oraz kiedy i jak będzie można go zobaczyć? Poznaj szczegóły już teraz na ESKA.pl.

Tranzyt Merkurego - co to jest i kiedy wypada w 2019 roku? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. Dla wszystkich fanów zjawisk astronomicznych, którzy nie przegapili żadnego z deszczów meteorów, zaćmienia Słońca oraz Księżyca, czy też planet w opozycji, mamy świetną wiadomość. Choć kosmos zaskakuje nas dość regularnie, to w listopadzie można zaobserwować niezwykle rzadkie wydarzenie, które następnym razem będzie miało miejsce dopiero w 2032 roku. Mowa o tranzycie Merkurego, czyli najprościej ujmując, momentu, kiedy to pierwsza planeta Układu Słonecznego - Merkury, znajduje się między Ziemią a Słońcem i jest widoczna na tarczy słonecznej. Zjawisko to miało ważne znaczenie w przeszłości, bo między innymi właśnie dzięki niemu, ówcześni astronomowie dowiedzieli się, że w Układzie Słonecznym istnieją jeszcze inne planety poza Ziemią. Jeśli jesteście ciekawi, kiedy i w jaki sposób będzie można zobaczyć zjawisko tranzyt Merkurego, poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje.

Tranzyt Merkurego - kiedy i jak oglądać?

Tranzyt Merkurego jest zjawiskiem dość rzadkim. W 2019 roku, będzie można je zaobserwować w obchodzone w Polsce Święto Niepodległości, czyli 11 listopada. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 13:35. Niestety, nie będzie ono doskonale widoczne przy użyciu jedynie ludzkiego oka. Aby móc w pełni podziwiać zjawisko, należy użyć specjalnego sprzętu chroniącego oczy przed oślepiającym Słońcem.

Najnowsze