Te muzyczne gwiazdy są leworęczne! Wiedziałeś o tym?

2020-08-13 14:51 Ewelina Kulasza
Te muzyczne gwiazdy są leworęczne! Wiedziałeś o tym?
Autor: face to face/FaceToFace/REPORTER/EastNews Te muzyczne gwiazdy są leworęczne! Wiedziałeś o tym?

Chociaż na co dzień wiele osób nie zwraca na to uwagi, to warto wiedzieć, że prawie 15% społeczeństwa to osoby leworęczne. W gronie tzw. mańkutów znajduje się mnóstwo uzdolnionych muzycznie gwiazd. Dowiedz się na ESKA.pl, kto zalicza się do tego grona. Niektóre nazwiska z pewnością Cię zaskoczą!

Leworęczność dawniej była nazywana mańkuctwem. To nic innego jak odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Co ciekawe, około 8–15% ludności na świecie stanowią właśnie osoby leworęczne. Taka zdolność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu. Objawia się to nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i efektywniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się zazwyczaj do drugiego roku życia. Australijscy naukowcy ustalili, że osoby z taką zdolnością zdecydowanie szybciej myślą grając na komputerze lub wtedy, gdy uprawiają sport. Dokładnie 13 sierpnia każdego roku, osoby leworęczne mają okazję do świętowania. Od 1992 roku obchodzony jest wtedy Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Organizacja, która ustanowiła to święto to Klub Leworęcznych, który powstał w 1990 roku.

Ludzie, którzy potrafią pisać lewą ręką, mają bogatszą wyobraźnię i są bardziej wrażliwi. Wśród takich osób są również gwiazdy sceny muzycznej. Zobacz naszą galerię i sprawdź, którzy wokaliści są leworęczni.

Najnowsze