Święta prawosławne 2022 - kiedy są? Kiedy prawosławne Boże Narodzenie? [DATA]

2022-12-19 16:42
Boże narodzenie
Autor: pixabay Prawosławne święta Bożego Narodzenia - kiedy wypadają?

Prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenie prawie dwa tygodnie później od katolików. To oznacza, że do wigilijnego stołu zasiądą już po nowym roku. Kiedy dokładnie odbędą się prawosławne święta?

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są przez wiernych kościoła katolickiego, protestanckiego i prawosławnego. Zarówno katolicy, jak i protestanci świętują narodzenie Jezusa Chrystusa 25 grudnia, ponieważ taką datę sugeruje kalendarz gregoriański. Prawosławni natomiast stosują się do kalendarza juliańskiego, według którego Boże Narodzenie wypada kilkanaście dni później. To oznacza, że w roku 2022 protestanci obchodzili już święta, a na kolejne muszą zaczekać do następnego roku. Kiedy zatem wypada prawosławna Wigilia?

Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypadają święta? [DATA]

Według danym GUS z 2021 roku wynika, że w Polsce do 2020 w Polsce było 504 tysiące wiernych kościoła prawosławnego. Dane te mogły się znacznie zmienić, ponieważ po wybuchu wojny w Ukrainie, do Polski mogło napłynąć więcej osób tego wyznania. Zamieszkują oni głównie tereny wschodnie i południowe kraju, a na Podlasiu znajduje się najwięcej cerkwi.

Zarówno katolicy, jak i protestanci przygotowują się już do świąt Bożego Narodzenia, z tym że katolicy do wigilijnego stołu zasiądą już w sobotę 24 grudnia, natomiast prawosławni 13 dni później, czyli 6 stycznia. Wtedy też wypada święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, upamiętniające objawienie się ludziom Boga w postaci Jezusa Chrystusa.

Prawosławne Boże Narodzenie:

  • 6 stycznia 2023 - Wigilia
  • 7 stycznia 2023 - pierwszy dzień świąt
  • 8 stycznia 2023 - drugi dzień świąt
  • 9 stycznia 2023 - trzeci dzień świąt
Sonda
Czy spędzisz święta z rodziną?
NAJLEPSZE GRY 2023, ELEKTRYCZNE POTWORY, FORMA NA LATO I KONCERTY 2023 | ESKA XD #064
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze