Tragiczny bilans ataku na Zaporoże i Charków
Miniona noc była pełna niepokoju z powodu zmasowanej agresji powietrznej Rosji, która skierowała drony i rakiety na ukraińskie miasta. Najtrudniejsza sytuacja panuje w położonym na południu Zaporożu. Według porannych raportów śmierć poniosła tam jedna osoba, a dziewięć zostało poszkodowanych. Ostrzał doprowadził do uszkodzenia centrum handlowego oraz co najmniej 19 budynków mieszkalnych, co skutkowało odcięciem dostaw ciepła do ponad 500 obiektów wielorodzinnych. Dramatyczne sceny rozgrywały się również w Charkowie, gdzie pociski spadły na domy prywatne, raniąc co najmniej 14 osób, w tym dziecko. Służby ratunkowe wciąż przeszukują gruzowiska w poszukiwaniu ludzi. Niespokojnie było też w rodzinnym mieście prezydenta Zełenskiego, Krzywym Rogu, gdzie dron Shahed uderzył w pięciokondygnacyjny blok, wywołując pożar.
Mieszkanka Krzywego Rogu o nocnym koszmarze
Świadkowie zdarzeń opisują przerażające momenty, gdy nad ich głowami przelatywały bezzałogowce.
„Słyszałam, jak dron przelatuje nad moim domem — to bardzo charakterystyczny dźwięk. To jak rosyjska ruletka: nie wiesz, co cię dziś spotka i czy to właśnie w ciebie nie trafi. Było bardzo głośno, myślałam, że za chwilę wszystkie okna wylecą z ram. W pewnym momencie całe mieszkanie zrobiło się czerwone od wybuchu. Wyjrzałam przez okno i zobaczyłam, że w pobliski budynek trafił dron” — relacjonuje Julia, mieszkanka Krzywego Rogu.
Skutki ataków odczuła także stolica. Mer Witalij Kliczko przekazał, że w Kijowie straty odnotowano w trzech dzielnicach, gdzie płonęły garaże i uszkodzono prywatne posesje. Poważne awarie dotknęły obwód połtawski, gdzie bez prądu zostało niemal 20 tysięcy odbiorców, a zniszczeniom uległy linie energetyczne i zakłady przemysłowe. Wybuchy słyszano również w regionach winnickim, czerkaskim, kirowohradzkim i odeskim. Z powodu intensywności działań wroga, Polska zdecydowała się na poderwanie myśliwców. Czasowo wstrzymano pracę portów lotniczych w Lublinie i Przemyślu. Po dwóch godzinach samoloty wróciły do baz, a ruch lotniczy został wznowiony.