studenci

i

Autor: Leszek Kotarba/East News

Studia 2021 - jak wyglądają? Czym jest indeks, USOS i nie tylko?

2021-08-24 13:38

Wielkimi krokami zbliża się rok akademicki 2021/22, a co za tym idzie? Od października niektóre osoby będą rozpoczynać całkiem nowy rozdział w swoim życiu. Na początku zmierzą się z inną rzeczywistością, do której będą musieli się przyzwyczaić. Czym jest indeks, USOS, kolokwium, czesne i nie tylko? Jak wyglądają studia? Gdzie się robi notatki? Wszystko wyjaśniamy Wam poniżej.

Studia 2021 - jak wyglądają? Czym jest indeks, USOS i nie tylko? Studia to dla każdego absolwenta szkoły średniej nowy rozdział w życiu. Choć jedni wyobrażają go sobie bardzo na luzie, to są też tacy, którzy chcą skupić się na nauce, aby w przyszłości znaleźć pracę w wymarzonym zawodzie. Podczas pierwszych dni na uczelni, niejeden student może mocno się zdziwić nie tylko szukając sali w ogromnym budynku, ale także słysząc wiele nowych słów. Chodzi między innymi o wyrazy takie jak: dziekanat, USOS, indeks, juwenalia, ECTS, wejściówka, zerówka, kolokwium i nie tylko. Oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić - wystarczy tylko trochę czasu!

Piosenki, o których dziś nikt nie pamięta. Kiedyś były to wielkie hity

Jak wyglądają studia? Na co trzeba się przygotować?

Jak wyglądają studia? Oczywiście wszystko zależy od specyfiki uczelni oraz od danego kierunku. Wykłady to zajęcia podczas których w większości przypadków słucha się o czym mówi do nas profesor. Czasami studenci mogą się udzielać, a czasami jest to monolog samego  wykładowcy. Ćwiczenia są to zajęcia podczas których musimy włożyć trochę energii. Niektórzy rozwiązują zadania, jeszcze inni tworzą projekty i można wymieniać tak w kółko. Na studiach są zaliczenia, które pojawiają się w trakcie roku akademickiego i są to tak zwane wejściówki - czyli niezapowiedziane kartkówki. Oprócz tego pojawia się również kolokwium, które jest raczej zapowiedziane i egzamin pojawiający się w sesji. Sesja to przerwa od zajęć, przeznaczona wyłącznie na egzaminy, dzięki którym studenci mogą zaliczyć semestr. Są też punkty ECTS, które przypisane są do danego przedmiotu. Indeks to papierowy dzienniczek każdego studenta do którego wykładowcy wpisują oceny z zaliczeń. Co ciekawe, indeksy powoli zanikają na rzecz internetowego USOSa, w którym również można znaleźć oceny i inne cenne informacje dotyczące studiów, zaliczeń, a nawet obron prac. Podczas zajęć studenci tworzą również notatki. Oczywiście dowolność jest dowolna, a na uczelniach można spotkać się z zeszytami, a także laptopami, w których studenci tworzą zapiski z wykładów i ćwiczeń.

Najmodniejsze słowa z języka studentów. Wiesz co znaczą?

Pytanie 1 z 10
Czesne to: