Lany poniedziałek

i

Autor: Zenon Zyburtowicz/East News

Śmigus-dyngus: grafiki, kartki, śmieszne gify, zwyczaje na Lany Poniedziałek

2021-04-05 14:18

Chociaż większości z nas ta tradycja kojarzy się wyłącznie z oblewaniem się wodą, okazuje się, że ma ona o wiele głębsze znaczenie, a jej geneza sięga kilkuset lat wstecz. Skąd właściwie wziął się zwyczaj śmigusa-dungusa, dlaczego obchodzimy go w taki sposób i jaki związek z Wielkanocą ma oblewanie się? Okazuje się, że początkowo ta tradycja nie miała z wodą wiele wspólnego!

Śmigus-dyngus: obrazki, kartki, śmieszne gify, zwyczaje na lany poniedziałek. Co warto wiedzieć o tej szczególnej tradycji? Śmigus-dyngus obchodzony jest zawsze w Poniedziałek Wielkanocny, który, podobnie jak całe Święta Wielkanocne, jest oczywiście świętem ruchomym. Początkowo związany był on z obrzędami praktykowanymi przez Słowian, a pierwsze wzmianki o nim sięgają aż XIV wieku! Pierwotnie w ramach obchodów tego święta nie tylko oblewało się wodą, ale przede wszystkim smagało witkami wierzbowymi po nogach. Wodą oblewane były panny na wydaniu, ponieważ Słowianie wierzyli, że zwyczaj ten sprzyja płodności. Później zwyczaj ten nieco się zmienił, a na wsiach uznawano, że zgodnie z tradycją osoba oblana wodą przez cały kolejny rok będzie cieszyć się powodzeniem. Obecnie śmigus-dyngus ma wymiar wyłącznie symboliczny, chociaż w niektórych rodzinach cały czas praktykuje się obrzucanie balonami z wodą czy też strzelanie do siebie z wodnych pistoletów, zwłaszcza gdy w Poniedziałek Wielkanocny dopisuje ładna pogoda.

Jaką potrawą wielkanocną jesteś?

Pytanie 1 z 6
Czy Wielkanoc jest dla ciebie ważnym świętem?

Śmigus-dyngus: obrazki, kartki, śmieszne gify

Obecnie śmigusa-dyngusa coraz częściej obchodzimy wirtualnie, wysyłając sobie memy i śmieszne gify, a polewanie wodą zostawiamy najmłodszym. Śmieszne gify, które można przesłać znajomym, z łatwością znajdziecie na Messengerze, możecie ich także poszukać na Giphy.com. Na facebookowych fanpage'ach znajdziecie także całą masę śmiesznych obrazków i memów. Zabawne kartki dostępne są także na Pinterest. Jeśli jednak szukacie nieco poważniejszych kartek świątecznych związanych ze śmigusem-dyngusem, możecie znaleźć je np. na kartkolandia.pl.

Wielkanoc w domu najlepszej polskiej oszczepniczki