Ruszaj się Bruno, czyli top 10 najlepszych piosenek o piwie

2019-12-02 12:46 Materiał sponsorowany
Łomża
Autor: Materiały Prasowe

Piwo i muzyka idą ze sobą w parze. Trunek towarzyszy nam podczas koncertów, imprez i domówek. Od lat inspiruje też samych artystów – muzyków country, twórców jazzowych i bluesowych, rockmanów, zespoły punkowe, a nawet wykonawców poezji śpiewanej. Poznaj 10 najlepszych piosenek inspirowanych piwem.

10. Tom T. Hall - I Like Beer

„Whisky jest zbyt mocna, szampan kosztuje krocie, a wódka zostawia nieprzyjemny posmak w ustach” – to tylko część argumentów za tym, by pić piwo. Jeśli potrzebujesz ich więcej i musisz czasem tłumaczyć się przed dziewczyną, piosenka Toma T. Halla jest zdecydowanie dla ciebie.

9. Blur - Bank Holiday

Święta państwowe będące dniem wolnym od pracy to dobra okazja, by napić się piwa i właśnie o tym jest ta piosenka. Niezależnie, czy zdecydujesz się na opróżnienie sześciopaka przy grillu i kiełbaskach, czy wypicie lagera w pubie, zespół pochwali twój wybór – w końcu wolny dzień nie zdarza się często. Jutro znów trzeba będzie wracać do pracy, więc czemu dziś nie zaszaleć?

Idealny wieczór piwosza – sprawdź czego potrzebujesz>>

8. Andrzej Grabowski - Jest dobrze (Jestem jak motyl, przesadnie zmęczony...)

Charakterystycznie ochrypły głos Andrzeja Grabowskiego idealnie pasuje do piosenki o porannym zmęczeniu po mocno zakrapianym wyjściu z baru. „Alkohol ma dobre, ale też złe strony” nuci artysta, marząc o porannym piwie na kaca. Kto nigdy nie był w tej sytuacji, niech pierwszy rzuci kamieniem.

7. The Replacements - Beer for Breakfast

Picie piwa na śniadanie w wielu kręgach uznane byłoby za szczyt nieodpowiedzialności, ale rockmanom można wiele wybaczyć, szczególnie że piwo ma całkiem dużo wartości odżywczych i dobrze syci. Beer for Breakfast to klasyczny punkowy kawałek, który ma w sobie ducha dobrej zabawy, zachęca do łamania zasad i zagryzania piwa frytkami z sosem BBQ.

Jakie przekąski wybrać do piwa?>>

6. Big Cyc - Gdy zamawiam pierwsze piwo

Ta ballada barowa o chwytliwym i prostym refrenie jest idealna do pośpiewania przy piwie i wprawienia się w odpowiedni nastrój podczas spotkania towarzyskiego. Gdy zamawiam pierwsze piwo nie jest jedynym utworem o piwie w repertuarze zespołu Big Cyc. Dla kontrastu warto także posłuchać nieco szybszej i bardziej optymistycznej piosenki Kocham piwo, która rozkręci nawet podupadającą już imprezę.

5. Tom Waits - Warm Beer Cold Women

Ciepłe piwo i zimne kobiety z pewnością zepsuły wieczór niejednego faceta. Tom Waits zanurza się w bluesie i barowej atmosferze, by zapomnieć o tych nieprzyjemnościach. I ty masz coś, o czym chcesz zapomnieć przy piwie? Cyniczne teksty Waitsa i jego chropowaty głos będą idealnym akompaniamentem wieczoru.

4. Johnny Cash - I Hardly Ever Sing Beer Drinkin Songs

Johny Cash ma twarde zasady – rzadko włącza się w śpiewanie przyśpiewek przy piwie, nie dopuszcza do siebie myśli o złamanym sercu i nigdy nie woła swojej kobiety przez sen. Jego melancholijna kowbojska ballada przenosi nas wprost do baru na Dzikim Zachodzie, gdzie twardzi mężczyźni wychylają kufel za kuflem, by zapomnieć o codziennych problemach. To świetna piosenka nie tylko dla tych z nas, którzy są fanami starego dobrego rockabilly, ale również po prostu lubią zrelaksować się przy piwie po ciężkim dniu pracy.

3. Jacek Różański - Ruszaj się Bruno

Serca kolegów od piwa można pokrzepić zarówno dobrym trunkiem, jak również... poezją śpiewaną. Gitarowa aranżacja wiersza Edwarda Stachury w połączeniu z przejmującym głosem Jacka Różańskiego w przewrotny sposób oddają nastrój wyjścia do baru z kolegami. Żyje się raz i „od stania w miejscu niejeden już zginął”, więc nie ma na co czekać, tylko iść na piwo.

2. Nina Simone - Gimme a Pigfoot (and a Bottle of Beer)

Ciemna i charakterystycznie ochrypła barwa głosu Niny Simone w połączeniu z jazzową nutą przywodzi na myśl dobre ciemne piwo o palonym, karmelowym posmaku i wyraźnej goryczce. Taki trunek idealnie pasuje do ciasnego, zatłoczonego harlemowego baru w sobotni wieczór. To właśnie o nich z nostalgią śpiewa artystka, przenosząc nas wprost do lat 20. – czasu rozkwitu nocnego życia w Harlemie.

Jakie smaki możesz odkryć w piwie?>>

1. Marek Grechuta - Hop szklankę piwa

Każdy z nas ma czasem dziwne przemyślenia po alkoholu. Hermetyczny tekst Witkacego w połączeniu z melancholijnym głosem Grechuty doskonale oddają ten stan, gdy umysł błądzi po nieznanych obszarach myśli i “waży ciężary, o jakich nie myślał żaden cezar świata”. Kto by pomyślał, że wyjście na piwo może być tak wdzięcznym tematem dla poezji śpiewanej?

Najnowsze