Rakieta Falcon 9 - cel lotu, czas trwania misji i kiedy będzie widoczna nad Polską?

2020-05-31 17:19 EK
Falcon 9
Autor: AP/Associated Press/East News

Amerykanie czekali na tę chwilę aż 10 lat! Historyczne wydarzenie w końcu nastąpiło i rakieta Falcon 9 razem z kapsułą Dragon wystartowały w sobotę o 21:22 czasu polskiego. Jeśli przegapiłeś jej transmisję - nic straconego. Na ESKA.pl podrzucamy, gdzie możecie obejrzeć powtórkę tego niesamowitego lotu!

[AKTUALIZACJA]

Firma Space X potwierdziła, że kapsuła Dragon bez problemów dotarła do ISS 31 maja 2020 roku, chwilę po godzinie 16 czasu polskiego. Podróż trwała w automatyczny sposób, pod nadzorem pokładowego komputera, a następnie zadokowała się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rakieta Falcon 9 - cel lotu, czas trwania misji i kiedy będzie widoczna nad Polską? Takich informacji szuka z pewnością niejeden internauta! Historyczny lot dwóch amerykańskich astronautów - Roberta Behnken i Douglasa Hurley, którzy mieli wystartować w podróż statkiem kosmicznym Dragon 27 maja w środę, nie doszedł do skutku. Lot odwołano na 17 minut przed planowanym startem ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Amerykanie przygotowywali się i czekali na tę historyczną chwilę aż 10 lat! Ponowny start Space X zaplanowano na sobotę 30 maja. Rakieta wystrzeliła w kosmos z Przylądka Canaveral na Florydzie, punktualnie o godzinie 15:22 wschodnioamerykańskiego czasu letniego (EDT), czyli o 21:22 czasu polskiego. Dwaj doświadczeni astronauci polecieli w trzy miesięczną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Kapsuła razem z Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem dotrze na miejsce, jak informuje NASA w ciągu 19 godzin. Co ciekawe, lot kapsuły będzie można zobaczyć na polskim niebie, głównie z terytorium centralnej i południowo-zachodniej Polski. Zaleca się, aby obserwować niebo na łąkach lub polach, z dala od zabudowanych terenów.

Lot Falcon 9 - gdzie obejrzeć powtórkę?

Dwaj astronauci o 21:47 czasu polskiego znajdowali się w stanie nieważkości. Oznacza to, że nie działa na nich już ziemska grawitacja. Moment historycznego startu oglądało ponad 10 milionów ludzi na całym świecie! Powtórkę wyjątkowego lotu rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon, możecie obejrzeć na Facebooku Z głową w gwiazdach. Ponadto poniżej udostępniamy Wam transmisję, która pojawiła się na oficjalnym kanale NASA na platformie YouTube. 

Najnowsze