Pożar Notre Dame - przyczyny i zniszczenia w paryskiej katedrze

2019-04-16 20:30
Pożar Notre Dame - przyczyny i zniszczenia w paryskiej katedrze
Autor: Boivin Samuel/ABACA/Abaca/East News Pożar Notre Dame

W poniedziałek 15 kwietnia cały świat w osłupieniu oglądał dramatyczną walkę z ogniem, który trawił paryską katedrę Notre-Dame. Symbol stolicy Francji, jedna z najważniejszych świątyń Europy i perła architektury gotyckiej zapłonęła około godziny 19:00 polskiego czasu. Płomienie zostały już opanowane. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o przyczynach pożaru oraz zniszczeniach, jakie spowodował w Notre-Dame.

Pożar Notre Dame - przyczyny i zniszczenia, jakie spowodował na zewnątrz i w środku paryskiej katedry to coś, o co pytają teraz nie tylko mieszkańcy Francji. Świątynia jest bowiem wspólnym dziedzictwem kulturowym całego świata. Budowę katedry rozpoczęto w 1163 i trwała ona do roku 1345. Efektem niemal dwóch wieków pracy była jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich w historii. Pożar, który śledziły wszystkie media świata, wybuchł wieczorem 15 kwietnia 2019. Szybko ustalono jego wstępne przyczyny i oszacowano zniszczenia.

Notre-Dame - przyczyny pożaru

Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu wybuchł 15 kwietnia 2019 roku około 18:50 czasu lokalnego. Płomienie szybko objęły dwie dzwonnice katedry, jej iglicę oraz cały dach. Relacje z akcji gaśniczej śledził cały świat. W sieci znaleźć można wiele nagrań pokazujących zatrważający widok płonącej katedry.

Szybko ustalono wstępne przyczyny tragedii. Okazuje się, że ogień mógł zostać zaprószony nieumyślnie podczas od dawna trwających prac renowacyjnych. Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie nieumyślnego podpalenia.

Pożar Notre-Dame - zniszczenia w paryskiej katedrze

Pożar katedry Nortre-Dame zszokował cały świat. Widok płomieni buchających z dachu świątyni był naprawdę przerażający. Pożar był też prawdziwym dramatem dla całej kultury. Kościół jest bowiem jedną z najważniejszych budowli gotyku i mieściły się w nim bezcenne dzieła sztuki.

Ogień ugaszono około 4:00 16 kwietnia. Stary szacowano wstępnie jeszcze podczas trwania akcji strażaków. Widzowie śledzący relacje widzieli, jak wali się główna iglica Notre-Dame. Niestety runęła ona na dach świątyni. Wiadomo też, że rozpadły się wspaniałe witraże. Skalę zniszczeń pokazuje zdjęcie z drona.

Struktura budowli przetrwała. Potwierdzili to sekretarz stanu przy ministrze spraw wewnętrznych oraz rzecznik straży pożarnej. Nie wiadomo, jednak, czy nie została ona naruszona przez wysoką temperaturę i wodę wlewającą się do środka podczas akcji strażaków. Na oceny specjalistów trzeba będzie jeszcze poczekać. Dobrą informacją jest zaś to, że ewakuowano najważniejsze dzieła sztuki, które znajdowały się wewnątrz świątyni. Teraz zacznie się żmudna odbudowa katedry Notre-Dame.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze