Polskie odpowiedniki zagranicznych gwiazd. To się nie udało!

2020-04-18 12:38 MK
Britney, Justin, One Direction, Spice Girls
Autor: EAST NEWS & MARCOCCHI GIULIO/SIPA/EAST NEWS & Bob Fidgeon/Capital Pictures/EAST NEWS & RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

Miały być wielkie hity, kariera i uwielbienie fanów. Tak się jednak nie stało. W historii muzyki nietrudno znaleźć przykłady wokalistek i wokalistów, których sława okazała się tak wielka, że na całym świecie zaczęto szukać ich odpowiedników. Na ESKA.pl znajdziecie zestawienie artystów, którzy mieli być polskimi odpowiedziami na największe gwiazdy zagranicznej sceny muzycznej. Pamiętacie ich wszystkich?

Choć nie jest tajemnicą, że to właśnie oryginalność sprzyja odniesieniu sukcesu, przedstawiciele wytwórni płytowych wielokrotnie szukali sposobu na to, by szybko wylansować swojego nowego podopiecznego. Najłatwiejszym rozwiązaniem było zainspirowanie się topową gwiazdą i stworzenie kogoś na jej wzór, dostępnego jedynie na polskim rynku, dla polskich fanów. I tak, skoro na zachodzie popularnością cieszyły się boysbandy, trzeba było utworzyć go również u nas.

W większości, eksperymenty te okazały się fiaskiem, choć można wyróżnić i takich polskich muzyków, którzy mimo oczywistej inspiracji zagranicznymi gwiazdami, odnieśli spory sukces, jak chociażby grupa Just 5. Którzy polscy piosenkarze i piosenkarki zadebiutowali jako polskie odpowiedniki światowych sław?

Nowości Muzyczne 2020: premiery, które musisz nadrobić! [#zostańwdomu]

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Polscy Backstreet Boys, czyli Just 5

Lata 90. to bez wątpienia dominacja boysbandów. W Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie sukces odniosła grupa Backstreet Boys. Kwestią czasu było przeprowadzenie castingu i utworzenie polskiego boysbandu. Najpopularniejszym polskim zespołem stworzonym z kilku chłopaków jest oczywiście Just 5, czyli wykonawcy wielkiego hitu Kolorowe sny. Bartek Wrona wraz z kolegami byli w pewnym momencie tak sławni, że support przed nimi grał sam... Justin Timberlake! Ostatnia płyta boysbandu pochodzi z 1999 roku.

Polskie Spajsetki, czyli TAKE 4 i Taboo

Nie tylko boysbandy, ale i girlsbandy cieszyły się bardzo dużą popularnością. Największe sukcesy odnosiła grupa pięciu dziewczyn z Wielkiej Brytanii o nazwie Spice Girls. Zespół lansował hit za hitem, a wytwórnie na całym świecie marzyły o stworzeniu przynoszącego równie wysokie zyski produktu. Polskimi odpowiedziami na Spice Girls były girlsbandy TAKE 4 i Taboo. Żaden z nich nie przetrwał próby czasu.

Polska Britney, czyli Maja Kraft

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, nastoletnia Britney Spears miała u stóp cały świat. Branża muzyczna ochrzciła wokalistkę mianem księżniczki popu, a jej album ...Baby One More Time do dziś jest najlepiej sprzedającym się krążkiem nagranym przez nieletniego artystę. Nic dziwnego, że na całym świecie powstało wiele kopii Brit. Również w Polsce przeprowadzono casting na polską Britney, który ostatecznie wygrała Maja Kraft. Singiel Moje skrzydła okrzyknięto plagiatem hitu Born To Make You Happy, a kariera piosenkarki zakończyła się po wydaniu pierwszego albumu.

Polska Avril Lavigne, czyli Alicja Janosz

Ci, którzy na początku lat 2000 nie rozumieli fascynacji twórczością Britney, Christiny czy Jessiki Simpson, znaleźli sobie bardziej zbuntowaną idolkę - Avril Lavigne. Poza charakterystycznym stylem muzycznym, Avril prezentowała także zupełnie odmienny styl ubierania się. Oglądając klip zwyciężczyni I edycji Idola, nie sposób nie dostrzec inspiracji.

Polski Justin Bieber, czyli Damian Skoczyk

Gdy Justin Bieber podbił szturmem listy przebojów w 2009 roku, miliony chłopców na całym świecie zaczęły kopiować jego styl. Mianem polskiego Justina okrzyknięto uczestnika programu Mam Talent Damiana Skoczyka, który na okładce swojego debiutanckiego krążka prezentował się dokładnie jak gwiazdor z Ameryki. W tym przypadku także skończyło się na jednej płycie.

Polska Lady Gaga, czyli Candy Girl

Ekstrawaganckie i szokujące stroje były swego czasu znakiem rozpoznawczym Lady Gagi. Nie trzeba było długo czekać, by wiele wokalistek na całym świecie zaczęło inspirować się odważnym stylem artystki. Naszą polską odpowiedniczką amerykańskiej gwiazdy była niejaka Candy Girl. Piosenkarka także nie stroniła od kostiumów, które nierzadko odsłaniały naprawdę wiele. Basia Hetmańska wydała jako Candy Girl dwa albumy studyjne.

Polscy One Direction, czyli 4Love

Od boysbandów zaczęliśmy i na boysbandach skończymy. Po wielkim sukcesie w programie X Factor, One Direction podbili listy przebojów na całym świecie. Ich sukces sprawił, że w 2014 roku w Polsce ogłoszono casting na członków nowego boysbandu 4Love. Grupa zadebiutowała singlem Hej Dziewczyno, który brzmiał dokładnie jak What Makes You Beautiful z repertuaru brytyjskiej grupy.

Najnowsze