- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zorganizowało odprawę służb i wojewodów w związku z trudnymi warunkami pogodowymi.
- Wydano alerty RCB dla pięciu województw przed marznącym deszczem i gołoledzią, a IMGW ostrzega łącznie 13 regionów.
- Państwowa Straż Pożarna odnotowała już ponad 200 interwencji, najwięcej w województwie zachodniopomorskim.
Późnym popołudniem w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbyła się odprawa hybrydowa służb i wojewodów z udziałem kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział wziął w niej wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański, wojewodowie i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za monitorowanie i reagowanie na sytuacje pogodowe i hydrologiczne, w tym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Infrastruktury, Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz PKP Polskich Linii Kolejowych SA.
Wcześniej na terenach, gdzie obowiązują ostrzeżenia pogodowe, odbyły się posiedzenia Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego (WZZK). W poniedziałek RCB rozesłało alerty przed marznącym deszczem i gołoledzią do pięciu województw. Ostrzeżenie trafiło do województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Najwięcej pracy w zachodniopomorskim
Jak przekazał po odprawie resort spraw wewnętrznych, 26 stycznia do godziny 15.00 w związku z sytuacją pogodową w całym kraju zanotowano ponad 200 zgłoszeń Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej interwencji strażacy mieli w województwie zachodniopomorskim – 40.
Według stanu z godz. 15.00 nie było awarii energetycznych, a wszystkie drogi były przejezdne.
Natomiast podczas posiedzeń WZZK w województwach podlaskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim służby zostały postawione w stan gotowości do podejmowania działań adekwatnych do zaistniałej sytuacji pogodowej. Monitorowana jest sytuacja meteorologiczna oraz hydrologiczna – dodało w komunikacie MSWiA.
Zaapelowało o sprawdzanie aktualnych ostrzeżeń pogodowych i komunikatów służb.
Od rana w poniedziałek w 13 województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Ostrzeżeniami II stopnia przed opadami marznącymi objęte są województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. W woj. mazowieckim, podkarpackim, lubelskim, łódzkim oraz częściowo w świętokrzyskim i podkarpackim obowiązują alerty I stopnia przed opadami marznącymi.
Ostrzeżenia I i II stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia.
Polecany artykuł: