Polacy, którzy zdobyli nagrodę Grammy. Kto dostał złoty gramofon?

2022-03-29 12:00
Nagrody Grammy
Autor: DON EMMERT/AFP/East News

Grammy to najbardziej prestiżowe nagrody w przemyśle muzycznym. Co roku artyści marzą, aby ich ciężka praca została doceniona przez narodową akademię. Zazwyczaj statuetki trafiają do artystów angielskojęzycznych lub latynoskich. Są jednak małe wyjątki. W historii nagród Grammy kilku Polakom udało się zdobyć nagrodę. Kto to był?

Nagrody Grammy zawsze wywoływały wiele emocji. Uznawane są za najważniejsze nagrody świata, a więc nic dziwnego, że wielu artystów marzy o tym, aby zdobyć słynną złotą statuetkę. Mówi się, że Grammy to "muzyczne Oscary". Przez wiele lat słynne gramofony trafiały do muzyków z różnych zakątków świata. Zazwyczaj były to takie kraje jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Australia czy Nowa Zelandia. W ostatnich latach pojawiło się też dużo kategorii dla muzyki w języku hiszpańskim. Wszystko to sprawia, że innym artystom trudno jest dostać choćby nominację, a więc zawsze jest to duże wyróżnienie. W całej historii tych nagród tylko czterem Polakom udało się wygrać kto to był?

Grammy 2022 - nominacje. Lady Gaga, Justin Bieber, Billie Eilish i inni wśród wyróżnionych

ESKA XD #045 - FIT PRANK, ECO DRIVING, FANTASTYCZNE ZWIERZĘTA, MICHNIEWICZ

Polacy ze statuetką Grammy

2013 - Antoni Wit, Aleksandra Nagórko i Andrzej Sasin

Rok 2013 był niezwykły dla polskich fanów nagród Grammy. Po raz pierwszy w historii triumfowali wtedy Polacy. Byli to Antoni Wit, Aleksandra Nagórko i Andrzej Sasin, którzy zostali nagrodzeni w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za album Penderecki: Fonogrammi, Horn Concerto, Partita.

2014 - Włodzimierz Pawlik

Zaledwie rok później Polska znowu odniosła sukces na rozdaniu nagród Grammy. Polak zdobył statuetkę dla Najlepszego albumu dużego zespołu jazzowego. Był to Włodzimierz Pawlik, którego nagrodzono za płytę Night in Calisia. Nagrał ją we współpracy z Randym Breckerem, Kaliszem Philharmonic oraz grupą Włodek Pawlik Trio.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze